Asociace chovatelů exotického ptactva chce zrušit platby za paternitní testy a registrační listy CITES

UVNITŘ PREZENTACE – Zrušení duality evidence exotických ptáků spadajících do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES a vydávání registračních listů CITES, ale i plošných testů paternity u vybraných druhů exotů na náklady chovatelů chce nově vznikající Asociace chovatelů exotického ptactva (ACHEP). Organizace se představila na sobotním V.I.P. setkání chovatelů okrasného ptactva ve středočeských Kozovazech, které pořádal Klub přátel exotického ptactva (KPEP). Právě KPEP má být jedním ze zakládajících členů nové asociace.


Rovnocenný partner pro státní správu

„Nikdo se za nás nepostaví, proto se musíme snažit sami. Český svaz chovatelů se přeci jenom orientuje spíše na jiné skupiny chovatelů,“ konstatoval předseda KPEP Ladislav Žoha. ACHEP má ambici stát se zprostředkovatelem komunikace mezi chovateli exotického ptactva a státní správou. Zakladatelům asociace se nelíbí, že stát připravuje právní předpisy v oblasti chovatelství bez konzultace s chovateli, zatěžuje je přílišnou administrací a objektivně zvýšil počty kontrol a postihů chovatelů.

„Chtěli bychom zřídit při ministerstvu životního prostředí připomínkové místo pro tvorbu právních předpisů na úseku chovatelství,“ přiblížil jeden z autorů myšlenky vzniku ACHEP Vratislav Urbášek. Společným postupem by chovatelé mohli lépe hájit svoje zájmy a vyvážit zvýšenou aktivitu státních orgánů. „Chceme ukončit kriminalizaci chovatelství a vrátit ho do činností v zájmu ochrany přírody,“ dodal Urbášek. Asociace by kromě jiného chtěla zapojit soukromé chovatele do záchranných projektů ohrožených druhů ptáků, jimž se dosud věnovaly výhradě zoologické zahrady.

Podobným zátahům ispektorů životního prostředí a celníků by chtěla nová asociace zabránit  (Foto: Celní správa ČR)

Ustavující konference ještě letos

Ustavující členskou konferenci plánuje ACHEP na letošní rok, přesnější termín zástupci chystané asociace zatím nesdělili. Konference se budou moci zúčastnit jednotliví chovatelé jako fyzické osoby, právnické osoby, chovatelské svazy, občanská sdružení a další zájemci. Z jednání členské konference vzejde Výbor ACHEP, který zvolí předsedu celé asociace. Ten by měl ihned poté zahájit jednání s ministerstvem životního prostředí o změnách legislativy týkající se chovatelství. Asociace se bude dožadovat jasného výkladu podmínek chovu a povinností chovatelů.

„Nemělo by docházet k tomu, že zákon stanoví povinnost evidence chovu, ale už neřekne, jak by se taková evidence měla dělat. Když se zeptáte ministerstva, odpoví vám, že máte postupovat podle zákona. K němu ale není žádná prováděcí vyhláška, prostě ji nevytvořili,“ uvedl příklad sporného vymáhání povinností chovatelů vydavatel časopisu Nová Exota Jan Sojka. Nová asociace se plánuje představit i na zářijovém semináři „Svět papoušků a lidí“, který chystá vydavatel časopisu Papoušci, společnost Dona.

Asociace chovatelů exotického ptactva by potucek793

Vstoupíte do Asociace chovatelů exotického ptactva?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..