Odchováváte papoušky zařazené do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES na ochranu volně žijících živočichů? Pak jistě víte, že k jejich prodeji potřebujete výjimku ze zákazu obchodní činnosti. U většiny druhů z první přílohy CITES stačí, když je za přítomnosti zástupce příslušného krajského úřadu nebo orgánu CITES (Česká inspekce životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny, Ministerstvo životního prostředí) označíte kroužky CITES nebo očipujete a zaregistrujete.
Kontrola původu arů hyacintových a některých amazoňanů
Existují však čtyři druhy papoušků, u nichž zákon vyžaduje kromě povinného označení a registrace také takzvané paternitní testy. Oč jde? V podstatě o obdobu lidského testu otcovství, tedy určení, od kterého páru bylo mládě odchováno. Takto získaná informace má přesněji určit původ ptáka, ale také do budoucna zabránit spárování příbuzných papoušků. Především je však jediným věrohodným důkazem jejich odchovu. V České republice se povinnost paternitních testů vztahuje na ary hyacintové, amazoňany rudoocasé, amazoňany nádherné a amazoňany rudooké.
„Paternitní testy lze provést v jakékoli laboratoři, která společně s výsledky testů dodá důkladný popis metodiky analýzy, přesný typ použitých přístrojů (jako sekvenátor apod.), podrobný seznam testovaných lokusů a použitých primerů (pokud nebude dodán seznam lokusů a primerů, je potřeba dodat elektroforegram) nebo jiné doklady potvrzující správnost výsledků. Pokud nebudou dodány tyto informace, nebudeme test akceptovat. Veškeré tyto dokumenty je nutné přiložit k žádosti o výjimku,“ konstatuje ministerstvo životního prostředí.
Vzorek nesmí odebírat chovatel sám
Spolupráci při zhotovování paternitních testů pro české chovatele přislíbila tuzemská laboratoř Genservice v Brně, dále německá Labor für Abstammungsbegutachtungen GbR, Institut fur Pharmacie und Moleculare Biotechnologie rovněž v Německu, Italian National Institute for Wildlife a NGB Genetics v Itálii. Cena jednoho testu se pohybuje od 70 do 200 euro. „Je možnost využít i jakoukoli jinou laboratoř, důležité však je doložení nejen výsledků, ale i metodiky. Veškerá komunikace ohledně provedení testů a platby je na chovatelích,“ upozorňuje ministerstvo.
Vzorky (krev, peří) může dodat chovatel laboratořím sám, u odběru ale musí být povinně přítomný zástupce orgánu ochrany přírody, do jehož kompetence spadá registrace živočichů podle mezinárodní úmluvy CITES. Výsledky testů u vzorků, které odebíral chovatel sám bez přítomnosti zástupců CITES, orgány ochrany přírody neuznávají a výjimku ze zákazu obchodní činnosti nevydají, takže takový papoušek se stane (legální cestou) neprodejný.