Česko má speciální papouščí ZOO. V Bošovicích u Brna

Česká republika se může pyšnit zoologickou zahradou, která se specializuje výhradně na chov papoušků. V Bošovicích u Brna ji loni v srpnu otevřeli manželé Škrhákovi, dlouholetí chovatelé a provozovatelé farmy Ara, která se specializuje na ruční odchov ochočených papoušků. Papouščí ZOO vznikla na základech soukromého chovatelského zařízení a momentálně chová osmnáct druhů papoušků, věsměs velkých a středně velkých druhů.

Původně soukromá farma Ara

Uzavřený park čítá na sto voliér, z nichž je obsazena zatím jen část. Návštěvníci zde mohou vidět ary ararauny, ary červenouché, ary marakány, kakaduy bílé, kakaduy žlutolící celebeské, amazoňany kubánské, amazoňany modročelé, amazoňany žlutohlavé panamské, aratingy zlatohlavé, aratingy zlaté, aratingy hnědohrdlé, aratingy dlouhoocasé, aratingy červenohrdlé, amazónky černotemenné, amazónky bělobřiché, papoušky senegalské, papoušky šedé – žako a papoušky žlutotemenné. Součástí areálu je i centrum ekologické výchovy, v němž zahrada pořádá výstavy a přednášky.

Bošovická zoologická zahrada získala licenci od Ministerstva životního prostředí a byla zařazena mezi dvacítku akreditovaných ZOO v České republice. Kromě jiného se chce zasadit o rozmnožování ohrožených druhů papoušků, zařazených do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES na ochranu volně žijících živočichů, ohrožených komerčním obchodem. Manželé Škrhákovi takto v minulosti ještě jako soukromí chovatelé poprvé v tuzemsku odchovali ary marakány. Nyní se pokouší od odchov arů červenouchých.

Ara červenouchý v Papouščí ZOO Bošovice (Foto: Papouščí ZOO Bošovice)

Vstup je celoroční, hlavní sezóna od dubna

Papouščí zoologickou zahradu v Bošovicích lze navštívit celoročně, hlavní sezóna probíhá od dubna do září, kdy je ZOO otevřena denně od 10 do 18 hodin. V březnu, říjnu a listopadu otevírací hodiny končí v 17 hodin a od prosince do února lze ZOO navštívit jen po předchozí telefonické domluvě, případně během plánovaných doprovodných akcí, přednášek a výstav. Vstupné pro dospělého činí 80 korun, děti od tří do 15 let, studenti, senioři a držitelé ZTP platí 50 korun, rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě až tři děti činí 210 korun.

Zoologická zahrada sídlí na soukromých pozemcích v Lipové ulici č.p 57 a 58 v Bošovicích, asi na půl cesty mezi Brnem a Kyjovem. Aktuální informace o návštěvních hodinách, doprovodných akcích i chovaných druzích papoušků najdete na webu www.papouscizoo.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..