Úplný zákaz odchytu a obchodování s papoušky žako zavedla provincie Tshopo v Demokratické republice Kongo. Ačkoli je jakýkoli odchyt žaků z volné přírody od roku 2016, kdy byl tento druh zařazen do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy, zakázán, v Demokratické republice Kongo pokračoval. Vedle Kamerunu jde o jedinou zemi, která měla do roku 2016 oficiální povolení k odchytu určitého počtu žaků ročně. Toto povolení a kvóty ale skončily právě přeřazením žaka do CITES I. Nyní tento zákaz zavedla provincie Tshopo vlastní vyhláškou.
Jde už o třetí provincii v Demokratické republice Kongo, která tak učinila, po Maniemě a Sankuru. Tshopo je ale naprosto klíčová, protože hraje prim v tranzitu odchycených papoušků ze země. „Pomalá reprodukce žaků a jejich tendence držet se ve velkých hejnech je činí vysoce zranitelnými,“ uvedl pro web Mongabay.com Rowan Martin, ředitel programu na ochranu Afriky v britské nevládní organizaci World Parrot Trust. V provincii Tshopo se nachází hlavní národní letiště Bangoka a důležité říční přístavy, kam směřují lodě z dalších provincií Ituri, Maniema, Bas Uele a Mongala. Vyhláška zakáže přepravu nelegálně odchycených žaků přes tyto dopravní uzly.
Vyhláška pamatuje také na papoušky konžské
Nelegální odchyt žaků v Demokratické republice Kongo povzbuzuje vysoká mezinárodní poptávka po těchto papoušcích. Stálý výbor CITES na svém únorovém zasedání konstatoval, že obchodování s žaky v zemi pokračuje i po přeřazení těchto ptáků do první přílohy CITES „s velkou intenzitou“. Vyhláška provincie Tshopo zakazuje odchyt a obchodování nejen s papoušky žako, ale také s papoušky konžskými. Stanovuje, že za spoluviníky pašování budou považováni členové posádky každého letadla, v němž se tito ptáci budou nacházet. Zahrnutí papouška konžského do vyhlášky je důležité, protože ti jinak můžou být legálně vyváženi ze země, čehož pašeráci zneužívají.
Konžské úřady zaznamenaly několik případů, kdy překupníci skryli papoušky žako do legálních zásilek papoušků konžských. V srpnu 2024 například turecké úřady zabavily zásilku 309 papoušků žako, kteří byli letecky přepraveni z konžské metropole Kinshasa označeni za papoušky konžské. „Je životně důležité, aby předpisy o obchodu s volně žijícími živočichy zohlednili tuto zranitelnosti, a povzbudilo nás, že vyhláška v tomto ohledu myslí na budoucnost,“ uvedl Rowan Martin z organizace World Parrot Trust.