Žakové definitivně potvrzeni v CITES I, do konce roku je nutné očipovat dospělé ptáky

Žako velkýNedělní výsledek hlasování o zařazení papoušků žako do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, platí. Nezvrátili ho ani zástupci Kataru a Ugandy, kteří se snažili na závěrečném plénu kongresu CoP17 v africkém Johannesburgu vyvolat ještě jedno hlasování. K tomu však potřebovali podporu nejméně deseti smluvních států CITES, již neměli. „Takto platí, že žako byl přeřazen z CITES II do CITES I s platností od 90 dnů od skončení konference CITES – počítáno od 4. října 2016,“ sdělila serveru Ararauna.cz Jindřiška Jelínková, vedoucí oddělení mezinárodní spolupráce Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.
Registrace začnou po Novém roce

Pro české chovatele z rozhodnutí delegátů konference CoP17 vyplývá, že by měli začátkem ledna příštího roku podat u příslušných krajských úřadů nebo pražského magistrátu žádost o registraci svých žaků. V době podání žádosti by už papoušci měli být označeni buď bezešvým kroužkem CITES nebo mikročipem. „V případě, kdy nebude možné použít zákonem stanovený způsob značení, je potřeba mít stanovisko veterinárního lékaře, kde bude popsáno, z jakých důvodů nebylo možné jedince např. načipovat,“ uvedla Jelínková. Způsob vymáhání předepsaných způsobů značení podle ní bude záviset na České inspekci životního prostředí (ČIŽP).

K TÉMATU: Rozhodnuto: žakové se od roku 2017 přesouvají do CITES I, bude nutná registrace a čipy

„Na Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR jakožto vědeckém orgánu CITES bude vydávání stanoviska k výjimkám ze zákazu obchodních činností, popřípadě k registraci, když nás o to krajský úřad požádá. Jak se nám to bude všem dařit, ukáže až praxe od ledna 2017,“ dodala Jindřiška Jelínková. Konference CoP17 v Johannesburgu se zúčastnili zástupci všech tří orgánů CITES v České republice – kromě Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a ČIŽP také ministerstva životního prostředí – kteří se koncem října sejdou ke společné koordinaci postupu při zavádění nových pravidel pro chov žaků.

Chovný pár žaků velkých na hnízdní budce (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Chovný pár žaků velkých na hnízdní budce (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

O žacích se mluvilo stejně dlouho jako o slonovině

„Již v tuto chvíli je ale jasné, že není možné paušálně počítat se žádnými úlevami pro české chovatele žaků. Zákon stanovuje pravidla, a pokud bychom chtěli úlevy, šli bychom sami proti zákonu. Víme, že žaka u nás je možné počítat v chovech na tisíce, a že registrace bude neuvěřitelný nápor jak na chovatele, tak na úředníky na krajských úřadech. Každopádně jen neseme následky zpřísnění ochrany pro volně žijící populace,“ vysvětluje Jelínková. Cílem přeřazení žaků do CITES I podle ní byla především ochrana volně žijících žaků, kteří jsou masivně odchytáváni a 70 až 90 procent jich uhyne během nešetrného transportu.

ČTĚTE TAKÉ: Papoušci žako patrně přejdou do CITES I. Požadují to africké státy, ale také EU včetně Česka

„Nutno říci, že návrh na silnější ochranu žaka byl v Johannesburgu projednáván stejnou dobu jako problematika obchodu se slonovinou. Jen Demokratická republika Kongo (jeden ze dvou států, jimž Výbor CITES dosud povoloval výjimky ze zákazu odchytu volně žijících žaků a určoval jim roční povolené kvóty pro export, pozn. red.) hovořila 45 minut,“ konstatuje vedoucí oddělení mezinárodní spolupráce Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Návrh na přeřazení žaků do CITES I podalo sedm afrických zemí a jako spolunavrhovatelé jej podpořily Spojené státy a také Evropská unie včetně České republiky. Ne všechny evropské země se ale s návrhem ztotožňovaly, proti bylo například Norsko.

Žako vělký v Papouščí zoo v Bošovicích (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Žako vělký v Papouščí zoo v Bošovicích (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pro zavedení CITES I hlasovalo 95 delegací

„Na konferenci CoP17 byly zmiňovány názory, že zařazení žaka co CITES II evidentně selhalo, protože po dobu, co byl v CITES II, došlo k totálnímu propadu a roztříštění populací, čili mezinárodní regulace obchodu nedokázala nic. Zařazení do CITES I vidí navrhovatelé jako šanci na obnovu populací ve volné přírodě, budou vyšší sankce za nelegální nakládání, ovšem na druhou stranu se zvýší i cena těchto papoušků na legálním trhu,“ popsala Jelínková. Proti návrhu během diskuse vystoupily delegace Spojených arabských emirátů, Bahrainu, Číny, Japonska, Norska, Kamerunu a Demokratické republiky Kongo.

NAPSALI JSME: Češi si oblíbili žaky, chovají jich desítky tisíc. Araraun jsou v Česku tisíce, vyplývá z registru

„Demokratická republika Kongo navrhovala stažení návrhu nebo jeho změnu v tom smyslu, že by se zařadil do CITES I pouze žako liberijský, neboť jeho stavy ve volné přírodě klesají, což se ovšem netýká žaka velkého. Jeho populace jsou v Demokratické republice Kongo natolik silné a prosperující, že není třeba zpřísnění,“ přiblížila Jelínková argumentaci jednoho z odpůrců návrhu. Delegace Tuniska poté navrhla, aby se o žacích hlasovalo tajně. Ze 135 přítomných delegací návrh podpořilo 95, proti bylo 35 a pět se zdrželo hlasování. „Aby návrh prošel, potřeboval dvoutřetinovou podporu,“ přiblížila Jelínková.

brozura_inzerat-na-sirku

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
10 komentářů

 1. Jan Matoušek napsal:

  Titulek mi přijde jak šíření poplašné zpravy. Bulvaru.

  Vždyť si odporuje s tim co se v textu clanku dozvídáme.

  ….V době podání žádosti by už papoušci měli být označeni BUĎ bezešvým kroužkem CITES NEBO mikročipem……

  • Jan Potůček napsal:

   Honzo, je to naprosto jednoduché: všichni dospělí žakové, kteří nemají kroužek CITES (ne každý plný kroužek je kroužkem CITES), budou muset být do konce roku očipováni a po Novém roce registrováni u příslušného krajského úřadu. Vzhledem k tomu, že povinná registrace žaků u nás platila jen do konce roku 2009, týká se to všech žaků narozených nebo pořízených od 1. ledna 2010. Naprostá většina z nich se bude muset čipovat, protože plný kroužek CITES nasadíš pouze mláděti do určitého věku.

   • Jan Matoušek napsal:

    Ja jsem to pochopil z článku jak to je. Ale titulek hlása že čip budou muset mit uplne všichni (i ti s pevnym kroužkem)

   • Standa napsal:

    Píšete že všichni dospělí žakové, kdy je žako dospělí?? Koupil jsem ho před měsícem jako mazlíčka a má 5 měsíců. Kroužek má ale určitě ne CITES.

    • Jan Potůček napsal:

     „Dospělými“ myslím ty žaky, které už nelze nakroužkovat bezešvým plným kroužkem CITES. Čipování se bude vztahovat na všechny ptáky, kteří nemají kroužek CITES, mělo by tedy platit i pro ptáky, kteří mají sice plný kroužek, ale ne CITES. Je ale možné, že nakonec úřady přijmou nějakou výjimku – jasno by mělo být začátkem listopadu.

 2. petr napsal:

  uplně jednoduché,kdo žaka už má 🙂 tak ho mit bude i bez kroužku a čipu já určitě.Mám ho jako mazlíka a ne do chovu takže….a když mě někdo udá tak mám starou kupní smlouvu.takže….pochopím to u nových mlaďat dat jim kroužky ale aby mě někdo nutil u ptaka kterého mám x let????

 3. A jak má Cites kroužek vypadat?
  Děkuji.
  Mirka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..