Češi si oblíbili žaky, chovají jich desítky tisíc. Araraun jsou v Česku tisíce, vyplývá z registru

UVNITŘ VIDEO – Velké druhy papoušků patří v Česku mezi velmi oblíbené domácí mazlíčky. Mezi vůbec nejoblíbenějšími jsou žakové a dva druhy velkých arů: ara ararauna a ara zelenokřídlý. Serveru Ararauna.cz se podařilo získat zajímavou statistiku, která částečně dokládá četnost výskytu těchto papoušků v českých domácnostech. V letech 2004 až 2009 totiž platila povinnost plošné registrace papoušků, kteří spadají do druhé přílohy mezinárodní úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.


Ceny žaků se udržely i přes ekonomickou krizi

„Za období od roku 2004 do konce roku 2009 (konec plošné povinné registrace druhů papoušků z přílohy CITES II) bylo vydáno 9 336 registračních listů pro druh Psittacus erithacus, 1 315 registračních listů pro druh Ara ararauna a 500 registračních listů pro druh Ara chloropterus,“ sdělil na dotaz serveru Ararauna.cz Ondřej Klouček z oddělení mezinárodních úmluv Odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazů Ministerstva životního prostředí. Žakové zahrnují oba dnes uznávané druhy, žaka velkého a žaka liberijského. Uvedená čísla se týkají pouze ptáků registrovaných v průběhu pouhých pěti let.

K TÉMATU: Nová statistika CITES I pro Česko: přibývá kakaduů palmových i arů hyacintových

Žaky se v České republice daří odchovávat od 80. let minulého století, kdy je poprvé rozmnožil Čestmír Drozdek. Od 90. let pak nastal jejich boom mezi chovateli domácích mazlíčků. Řada chovatelů se poté přeorientovala právě na chov žaků, protože poptávka po ručně odchovaných mláďatech neustává. Žako je jeden z mála velkých druhů papoušků, jehož cena se udržela i přes ekonomické krize, které Česko sužují od roku 2008. Aktuálně jsou mladí ručně odchovaní ptáci nabízeni za průměrnou cenu okolo 13 tisíc korun. V tuzemsku jsou tedy není chovány desetitisíce těchto ptáků a každoročně jich tisíce přibývají.

Araraun se v Česku odchovává každým rokem více

O trochu méně četnější jsou mezi českými chovateli nejčastější druhy velkých arů. Nejpopulárnějších arů araraun jsou v Česku jednotky tisíc, v posledních letech jich každoročně přibývá stále více. Poprvé se jej v tuzemsku podařilo odchovat v roce 1964 brněnské zoologické zahradě, soukromí chovatelé je úspěšně odchovávají od 80. let. Cena araraun za posledních deset let klesla asi na polovinu, ručně odchované mládě nyní v Česku vyjde lehce nad 20 tisíc korun, cena pod rodiči odchovaného jedince začíná na 15 tisících korunách. Ararauny se v posledních letech staly populární i díky volným letům, ke kterým je tento druh papouška velmi vhodný.

O něco větších arů zelenokřídlých je v Česku rovněž několik tisíc, jen v letech 2004 až 2009 jich bylo v centrálním registru ministerstva životního prostředí zaevidováno 500. Pro srovnání: podobně zbarvených, ale vzácnějších arů arakang je aktuálně v registru CITES I pro Česko vedeno 400 (od roku 2004 do 30. června 2013). Rovněž u arů zelenokřídlých je patrný pokles cen ptáků, k němuž došlo především v posledním desetiletí. Aktuálně lze v tuzemsku sehnat ručně dokrmené mládě za 40 tisíc korun, pod rodiči odchovaného ptáka pak za částky začínající na 30 tisících korunách. Poprvé je v Česku odchovala v roce 1974 ZOO Brno.

Úvodní foto: Wikimedia.com


Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 19. až 21. července 2013

Dálší článek

Madrid vyhlásil válku mníškům šedým a alexandrům malým, chce se zbavit ukřičených papoušků

One Comment

  • Je to zajímavá statistika. Díval jsem se, že od chovatelů je třeba právě Žako již cenově dostupným papouškem. Od 10 000 ručné dokrmené mládě. Myslím, že ta cena má nemalý podíl na popularitě. Co se týče povahy těchto krásných papoušků, hodně jsem váhal, ale až po bližším zkoumání. Na první pohled si ho člověk opravdu oblíbí a řekne si „wow tak ten je úžasný, toho chci“, ale až na ten druhý pohled člověk zjistí, že vyžaduje opravdu výjmečnou péči. Nejen že by člověk měl být seznámen s jejich konzervativní povahou, ale i s tím, že zkrátka takového papouška nemohou nechávat osamotě. Vzhledem k tomu kolik čtu problémů od lidí, kteří tohoto opeřence mají a nevědí si rady (zejména škubání peří), tak si myslím, že velká část majitelů Žaků jsoi lidé, kteří si ho prostě pořídili jen na ten první pohled. Žako je složitá osobnost a nějak si nejsem jist, jestli je to vlastně dobře, že si jej pořídí každý, kdo si na něj ušetří.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější