Madrid vyhlásil válku mníškům šedým a alexandrům malým, chce se zbavit ukřičených papoušků

UVNITŘ VIDEO – Nesmlouvavou válku mníškům šedým a alexadrům malým, dvěma nejvíce rozšířeným nepůvodním druhům papoušků žijících volně ve Španělsku, vyhlásila regionální vláda v Madridu. Podle deníku El País budou společně s přemnoženými mývaly postupně hubeni a likvidaci se nevyhnou ani jejich hnízda. V případě papoušků regionálním politikům vadí hluk, který způsobují stovky těchto ptáků v městských parcích, ale také vytlačování původních ptačích druhů, jako jsou hrdličky nebo vrabci. Obávají se také šíření nákazy ornitózy, která je přenosná na člověka.

Papoušky odloví do sítí, otráví nebo zastřelí

„Ještě stále je čas na to dostat pod kontrolu růst jejich populace,“ konstatuje náměstek generálního ředitele úřadu pro ochranu životního prostředí v Madridu Philip Ruza. Španělské ministerstvo životního prostředí v pondělí zveřejnilo v madridském Úřadním věstníku vyhlášku, která umožňuje likvidaci mníšků šedých, alexandrů malých a psíků mývalovizých na území španělské metropole. Přesně stanovuje lovnou sezónu těchto druhů pro léta 2013 a 2014 a označuje je za invazivní živočichy. Odchyt či odstřel všech tří jmenovaných druhů je povolen celoročně a navazuje na dřívější zákon, podle něhož byl omezen chov mníšků šedých a alexandrů malých u španělských chovatelů.

K TÉMATU: Španělsko zakázalo chov deseti druhů papoušků. Amazoňanů, aratingů i mníšků

Lovit mývaly nebo papoušky budou moci výhradně specializované firmy pověřené ministerstvem, které se specializují na boj se škůdci. V případě mníšků a alexandrů se počítá s odchytem do sítí nebo střelbou z brokovnic. Nasmlouvané firmy budou mít oprávnění strhávat hnízda mníšků šedých, která mohou čítat kolonie o 15 až 40 jedincích a dosahovat hmotnosti okolo 50 kilogramů. Na mníšky šedé mají spadeno zejména obyvatelé madridské čtvrti Casa de Campo, kde se nachází i stejnojmenné golfové hřiště. Jeho provozovatel si opakovaně stěžoval na škody, které mu papoušci způsobují při setí nové trávy.

Ochránci: Nikdy se vám je nepodaří vymýtit!

„Pokaždé, když osíváme hřiště novou trávou, objeví se spousty papoušků a vybírají semínka ze země,“ postěžoval si jeden ze zaměstnanců golfového hřiště. Mníšci začali škodit i na severním okraji Madridu a začali pronikat do tradičních zemědělských oblastí. Velký problém způsobují i v centru města v kdysi klidném Buen Retiro Parku, který se změnil v rejdiště stovek křičících papoušků. Španělští biologové ale upozorňují, že mníška ani alexandra nelze považovat za skutečně invazivní druh, neboť přežívají pouze v městských aglomeracích, kdežto mimo ně se jim nedaří udržet.

ČTĚTE TAKÉ: Obyvatelé Londýna odmítají vládní plán na likvidaci volně žijících mníšků šedých

„Mníšci mohou být skutečně hluční po ránu a večer. Ve srovnání s jinými zdroji hluku ve městech se ale jejic křik zdá být zanedbatelný a jen těžko může být důvodem k jejich likvidaci,“ stěžují si ochránci přírody. „Odstraňování jejich hnízd a používání otráveného krmiva nikdy nevedlo k jejich vymýcení. Rozsáhlá střelba a používání jedů v městském prostředí představují vážné nebezpečí pro veřejnost a tudíž jsou tato opatření plošně nepoužitelná,“ varují. Nepokrytá likvidace živých tvorů by podle biologů rovněž nebyla dobrým příkladem pro děti a mládež, kteří by si  mohli papoušky zvolit za cvičné terče při svých hrách.

Úvodní foto: www.treknature.com

Předchozí článek

Češi si oblíbili žaky, chovají jich desítky tisíc. Araraun jsou v Česku tisíce, vyplývá z registru

Dálší článek

S vypouštěním arů škraboškových do přírody se nezačne dříve, než jich bude alespoň 150

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější