Obyvatelé Londýna odmítají vládní plán na likvidaci volně žijících mníšků šedých

UVNITŘ VIDEO – Za nesmyslný považují obyvatelé londýnské čtvrti Isle of Dogs vládní plán na postupnou likvidaci zdivočelých papoušků mníšků šedých, kteří společně s alexandry malými patří mezi nejrozšířenější invazní druhy ptáků v Británii. Projekt ministerstva životního prostředí, který počítá s odchytem živých ptáků a jejich umístěním do chovu v zajetí, vyjde ročně na 50 tisíc liber (asi 1,5 milionu korun). Za loňský rok se ale podařilo odchytit jen jediného mníška, jehož zdravotní stav se v zajetí natolik zhoršil, že musel být utracen.

Na projekt už padlo 4,5 milionu korun

Ministerstvo chce vymýtit nepůvodní populaci mníšků šedých, protože se obává jejich negativního vlivu na původní druhy ptáků a další divoká zvířata. Místní obyvatelé v Isle of Dogs ale stojí za papoušky a tvrdí, že mníšci jsou zcela neškodní. Původně jihoamerický druh středně velkého papouška je mimořádně odolný vůči chladu a jako jediný na světě nehnízdí v dutinách stromů, nýbrž si staví vlastní hnízda z větví. Mnohdy jde o obrovské stavby prošpikované důmyslnými chodbami, v nichž hnízdí celé kolonie mníšků.

K TÉMATU: New Jersey kácí stromy s hnízdy mníšků šedých. Postaví jim náhradní plošiny

Projekt, který se zaměřuje i na oblast západního Londýna a Borehamwood, zatím přišel britskou státní kasu na 150 tisíc liber (4,5 milionu korun). „Je šokující, jak ministerstvo dokáže plýtvat penězi daňových poplatníků na takové zbytečné a marné akce,“ řekla londýnskému listu Wharf ekologická aktivistka Christine Brock. „Pokusy o odchyt do pastí vedou nejen k úmrtí těchto nádherných papoušků, ale také dalších volně žijících ptáků, kteří se omylem chytí,“ upozornila. Z deseti mníšků odchycených v loňském roce podle aktivistů skončili v zajetí pouze čtyři.

Vláda původně chtěla mníšky střílet

Ministerstvo původně žádalo londýnskou městskou radu o možnost odstřelu mníšků. Radní to ale odmítli. Podle jejich rozhodnutí mají být papoušci odchytáváni živí, přičemž rozhodně nemá jíž o mláďata, která jsou ještě závislá na přikrmování od rodičů. Ministerští úředníci po kritice ochránců přírody ujistili, že začnou používat humánnější metody pro snižování stavů mníšků šedých. „Budou zahrnovat monitoring, fotografování a odstraňování hnízd. Kdykoli to bude možné, musí se odchycení papoušci dostat zpět do chovů v zajetí,“ uvedl mluvčí agentury Veterinary Laboratories Agency, která má ministerský projekt na starosti.

ČTĚTE TAKÉ: Americké dráhy musely odstranit hnízdo mníšků přímo ve vedení vysokého napětí

S mníšky šedými se potýkají radnice mnoha velkých světových měst. Například v New Yorku nebo Washingtonu způsobují kolonie těchto papoušků problémy energetikům, protože si staví rozsáhlá hnízda na sloupech elektrického vedení a nezřídka způsobí zkrat a výpadky proudu v rozsáhlých městských čtvrtích. Americké dráhy loni musely odstranit hnízdo mníšků postavené přímo na trolejovém vedení, které mohlo ohrozit provoz i životy pasažérů příměstské dráhy. Mníšci šedí žili volně i v České republice. Od konce 80. let do roku 2004 obývali několik lokalit v Posázaví, a to až v počtu jednoho sta jedinců.

Úvodní foto: njbigyear.wordpress.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..