Americké dráhy musely odstranit hnízdo mníšků přímo ve vedení vysokého napětí

UVNITŘ FOTO – Nezvyklý problém musely řešit americké železnice New Jersey Transit. Přímo v drátech vysokého napětí trakce místní dráhy si postavili hnízdo mníšci šedí. Nepůvodní druh papouška, který pochází z Jižní Ameriky, ale dokázal se aklimatizovat v mnoha dalších zemích světa, kde byl buď uměle vysazen, nebo unikl ze zajetí, je ve Spojených státech velmi častý. Ve volné přírodě se zde rozmnožuje už od šedesátých let minulého století. Celé kolonie obsadily řadu amerických velkoměst.

Hnízdo poblíž vlakového nádraží Maplewood v New Jersey si ptáci postavili v minulém roce. Papoušci se ale na lokalitě zdržovali minimálně od roku 2009, konstatuje web SouthOrangePatch.com, který na případ upozornil. Mníšci jako jediný druh papouška nehnízdí v dutinách nebo budkách, ale staví si z větviček bytelné stavby, které mohou čítat hned několik hnízdních chodeb pro celé kolonie ptáků. V New Jersey jej bohužel umístili přímo na železniční trakci poblíž drátů s napětím 27 tisíc voltů.

Papouščí stavba tak představovala vážné bezpečnostní riziko pro cestující i zaměstnance dráhy. New Jersey Transit ji proto nechali rozebrat a odstranit. Podle mluvčí společnosti Nancy Snyder rozhodnutí o odstranění hnízda padlo poté, co jej papoušci při letošní hnízdní sezóně začali zvětšovat a zvýšili tak riziko, že hnízdní materiál zavadí o dráty vysokého napětí. „Mohlo vybouchnout a shořet,“ vysvětlila Snyder. Firma prý zvažovala, zda mníškům nepostavit náhradní hnízdo na vhodnější lokalitě, papoušci by ale umělou stavbu nepřijali za svou.

Odstraněné hnízdo mníšků šedých při loňské hnízdní sezóně, kdy se ještě nedostalo do bezprostřední blízkosti drátů vysokého napětí (Foto: SouthOrangePatch.com)

„S ptačími hnízdy u klasického vedení elektrického proudu se setkáváme celkem často, ale tento případ byl opravdu ojedinělý,“ konstatovala mluvčí drážní společnosti. „Ptáci si mohou postavit nové hnízdo, mohou odletět jinam, ale veřejnost, která využívá tuto dráhu, ne,“ dodala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..