UVNITŘ VIDEO – Rekordního padesátého aru kobaltového odchovává největší papouščí park na světě, Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife. Pochlubil se tím na svých sociálních sítích, kde zveřejnil video ručně dokrmovaného mláděte. „Tento prcek, narozený v Loro Parque Fundación, je padesátým v naší historii a letos už pátým. Právě se o něj staráme v Baby Station v Loro Parque. Z mláďat, která se u nás vylíhla, jich bylo 22 posláno na reintrodukční projekt do Brazílie a tito vypuštění papoušci jich odchovali v přírodě čtyři svoje vlastní mláďata. Efektivní ochrana přírody je možná díky spojení přírody a lidské péče,“ okomentoval to Loro Parque.
Dlouhou dobu ovšem nebylo jasné, kam budou mláďata arů kobaltových z Loro Parque směřovat. Instituce je zapojená do záchranného projektu v Brazílii a bez souhlasu brazilské strany tak nelze jednotlivé ary kobaltové nikam přemisťovat. Mláďata se tak v Loro Parque hromadila, později jich část putovala do Brazílie na reintrodukční program. Brazílie také povolila některé ptáky vyměnit s jinými chovnými institucemi, aby došlo k oživení krve. Jedna taková výměna proběhla i s pražskou zoologickou zahradou, kam se dostali tři zabavení arové kobaltoví pašovací z Portugalska. Tam měla být letecky převezena inkubovaná vejce odebraná z přírody. Pražští arové kobaltoví tak byli geneticky nesmírně cenní.
Ara kobaltový není tak ohrožený, jak se předvídalo
O arech kobaltových se dlouhou dobu myslelo, že jsou na hranici vyhubení. Není to tak dávno, co se jejich celková divoká populace odhadovala asi na 60 jedinců. Ve skutečnosti jich však bylo mnohem více, jen o nich lidé nevěděli. Tito papoušci totiž obývají těžko dostupné kaňony v Caatinze, polopouštní krajině severovýchodní Brazílie, která je plná trnitých keřů, kaktusů a kamení. S každým nově objeveným hnízdištěm jejich divoká populace násobně narůstala. Podle posledního sčítání z loňského roku by jich aktuálně mělo v přírodě žít přes dva tisíce. To je asi pětkrát více než kriticky ohrožených arů kanind v Bolívii, čtyřikrát více než arů zelených ve Střední Americe a třikrát více než arů červenouchých v Bolívii.
Loro Parque ale není největším chovným zařízením arů kobaltových v zajetí. Tím je německá Asociace na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP), která však není zapojená do záchranného programu. Ptáky získala od katarské chovné stanice Al Wabra, která na ACTP převedla nejen všechny své ary kobaltové, ale také ary škraboškové. Zatímco v případě arů škraboškových jde o chov zapojený do záchranného programu, u arů kobaltových jde o „běžný“ zájmový chov s možností prodeje odchovaných mláďat soukromým chovatelům. V Evropě je tak již několik chovatelů, kteří mají tyto ptáky od ACTP. Své ary kobaltové s touto asociací měnila i pražská zoo.
Úvodní foto: Petr Hamerník, Zoo Praha