Vedle kakapa sovího patří mezi nejvzácnější původní ptáky Nového Zélandu. A z lesních pevninských druhů je vůbec nejvzácnější. Kakariki horský, nebo také kakariki oranžovočelý podle typického zbarvení nad ozobím, ale v posledních letech významně posiluje divoké populace v přírodě. Děje se tak díky záchrannému programu novozélandského ministerstva životního prostředí, které podporuje reintrodukční projekty i zakládání záložních populací na ostrovech v blízkosti Nového Zélandu. Díky tomu celková divoká populace za posledních pět narostla z 50 až 249 pohlavně dospělých ptáků na více než 500 jedinců. Informoval o tom Wayne Beggs, provozní manažer záchranného projektu kakariki horského.
Zvyšování početnosti divoké populace se daří i díky zřizování nových populací a vypouštění ptáků odchovaných v zajetí v místech, kde by mohlo kvůli malé početnosti kakariků docházet k příbuzenskému křížení. Takovým případem je i populace papoušků na ostrově Blumine (Oruawairua). Ke stávajícím 95 kakarikům letos ochránci postupně vypustili dalších 40. „Šlo o čtyři vlny vypouštění v únoru, březnu, dubnu a květnu. Papoušci byli odchováni v záchranných stanicích The Isaac Conservation and Wildlife Trust a Orana Wildlife Park v Christchurchu a poté převezeni na ostrov Oruawairua, kde před vypuštěním strávili dva dny v aklimatizačních voliérách,“ popsal Beggs.
Část oplozených vajec se z přírody odebírá
Zároveň v průběhu hnízdní sezóny ochránci úspěšně odebrali devět vajec divoce hnízdících kakariků z dvou hnízdních dutin, která nechali inkubovat v líhni ve stanici The Isaac Conservation and Wildife Trust. „Tito mladí ptáci se stanou součástí programu chovu v zajetí, aby pomohli zlepšit genetickou rozmanitost záložní populace,“ vysvětlil Beggs, podle něhož je vhodný čas na zhodnocení úspěšnosti záchranného programu, kterému se v několika posledních letech nebývale daří. „Není to tak dávno, co byl kakariki horský na pokraji vyhynutí, ale dosáhli jsme několika slušných výsledků,“ konstatuje. Jedním z úspěchů je vznik zcela nové divoké populace kakariků v rezervaci Nelson’s Brook Waimārama Sanctuary, která se neustále rozrůstá.
Úspěchem je také návrat kakariků horských do Hawdonova údolí v národním parku Arthur’s Pass, kde se už ptáci začali rozmnožovat. „Pokaždé, když úspěšně založíme novou divokou populaci, posouváme se o krok blíž k bezpečné budoucnosti tohoto křehkého druhu,“ zdůrazňuje Wayne Beggs. Ochránci momentálně pracují na vytvoření zcela nové populace na ostrově Anchor, který je známou rezervací kakapů sovích a jako takový byl už dříve zbaven veškerých predátorů, především pak nepůvodních druhů, jako jsou krysy nebo lasice. První kakariki by tam měli vypustit příští rok v létě. „Máme před sebou ještě dlouhou cestu, než bude kakariki horský soběstačný bez intenzivního řízení záchranného programu, ale momentálně je tento druh v mnohem lepší pozici než před několika lety,“ uzavírá Wayne Beggs.
Úvodní foto: DOC / Ministerstvo životního prostředí Nového Zélandu