Sousedské spory kvůli chovu papoušků a obtěžujícímu hluku jsou poměrně časté. Neexistuje na ně ale žádné jednotné řešení, protože pokaždé jde o unikátní situaci, záleží i na vztazích mezi sousedy, které v daném místě panovaly přes začátkem chovu papoušků, na místních vyhláškách a také tradici chovu zvířat. Jinak by asi posuzovaly úřady chov pěti párů papoušků ara ve městě mezi panelovými domy a jinak na vesnici mezi rodinnými domky se zahradami. Hodně také záleží na tom, zda jde skutečně o objektivní problém, na kterém se shodne více místních obyvatel anebo spíš o jednoho souseda, který je konfliktní a hledá jakýkoli důvod pro vedení sporů. Přesto se dá zobecnit několik základních bodů, jak v takovém sporu postupovat.
1. Vžijte se do souseda a odpovězte si, zda ho opravdu neobtěžujete
Chov papoušků není tichá záležitost, to si musíme přiznat na rovinu. A některé druhy dokáží být opravdu hodně hlučné. Na druhou stranu, ani ten nejhlučnější papoušek nebude řvát po celý den a ze strany chovatele se dá podniknout celá řada kroků, jak sousedy hlukem chovaného ptactva neobtěžovat. Máte v létě otevřená okénka z vnitřního zázemí do venkovní voliéry po celou noc, takže ptáci můžou vylétnout ven už za svítání a „vítat“ den svým zpěvem? Pakliže vám to nevadí, vězte, že jiným lidem to o půl páté ráno skutečně vadí. Přitom stačí večer papoušky zavřít v zázemí a otevřít jim až třeba v osm ráno. O víkendu i později. Ptákům to neublíží a vy ukážete, že máte snahu problém řešit.
2. Kdo byl na místě dřív, vaše voliéry nebo se přistěhoval soused?
I to hraje svoji roli. Pokud se soused přistěhoval v době, kdy jste už na zahradě měli voliéry s papoušky, nemůže nic namítat proti tomu, že ho nyní obtěžují a že snižují kvalitu jeho života. Věděl, do čeho jde, respektive si to měl zjistit. Naopak pokud chcete stavět voliéry, měli byste o tomto záměru informovat přímé sousedy, aby nebyli překvapeni. Dopředu se můžete domluvit na nějakém denním režimu provozu voliér, tj. v kolik ráno bude papoušky pouštět do venkovních výletů a kdy večer je zavřete do záletů. Neznamená to, že bez takové gentlemanské dohody byste voliéry stavět nemohli, ale může to vést ke zbytečným sporům.
3. Může vám soused zakázat chov papoušků kvůli hluku?
Nemůže. Respektive by musel prokázat, že hluk je natolik obtěžující, že opravdu snižuje kvalitu života v dané lokalitě a překračuje svojí intenzitou hodnoty stanovené zákonem. Nutno podotknout, že v České republice ještě nikdy žádné soudem nebo úřady nařízené měření hluku papoušků nepotvrdilo překročení zákonných limitů. Měření totiž probíhá 24 hodin nepřetržitě, tedy včetně noci, a pak se průměruje. Jakožto chovatel máte možnost vznést námitku, aby z naměřených hodnot byly vyfiltrovány další zdroje hluku, jako jsou jiná zvířata v okolí, provoz z místní komunikace, prolétávající letadla, apod. Výsledek měření tedy ve sportu se sousedem nehraje takřka žádnou roli.
4. Co už je za hranou a postižitelné?
Nepřekročitelné je dodržování nočního klidu, tedy aby papoušci nehlučeli mezi 22. hodinou večer a 6. hodinou ráno. Na místní úrovni ale můžou úřadu rozhodovat i bez opory v zákonu, pokud se jim sejde dostatečný počet stížností. A americké Virginii takto zakázala městská rada sedmnáctitisícového Colonial Heigins místnímu majiteli chov 18 velkých arů a dalších čtyř ptáků s poukazem na to, že zákon umožňuje v domácnosti držet jen čtyři zvířata (šlo o domácí mazlíčky). Chovatelce v německém Geldern am Niederrhein v Porýní zase soud nakázal majitelce devíti kakaduů, které měla jako domácí mazlíčky v bytě, snížit jejich počet na dva. Chov mazlíčků je ale trochu něco jiného než voliérový chov ptáků.
5. Buďte vstřícní, ale veškeré útoky odrážejte hned v zárodku
Při jednání s úřady by mělo být patrné, že se snažíte vycházet sousedům vstříc, ale zároveň si chcete ubránit vlastní práva. Čili ustupovat dopředu nějakým ultimátům nemá smysl. Je dobré si připravit písemný přehled, co všechno jste podnikli pro uklidnění situace. Rozhodně se nevyplatí se sousedem bojovat stylem „když Ty takhle, tak já takhle“. Prostě musí být naprosto jasné, kdo na koho útočí a kdo se brání. Pokud soused sáhne k nějakým fyzickým opatřením, která narušují váš pozemek nebo naopak vaši pohodu, dokumentujte si to pro pozdější použití. Fyzické průniky na pozemek, instalace plašiče ptáků, házení dělobuchů a podobně řešte okamžitě s Policií ČR.
Soužití s některými sousedy není žádný med, ale pokud si chcete zachovat svůj koníček a děláte vše pro to, aby papoušci co nejméně obtěžovali vaše okolí, je třeba za toto právo bojovat.
Úvodní foto: Anna Lederová