Německý soud zakázal ženě chovat devět kakaduů. Kvůli hluku povolil maximálně dva

Kakadu moluckýAž k Nejvyššímu správnímu soudu v Münsteru se hodlá odvolat majitelka devíti ochočených papoušků kakadu z německého města Geldern am Niederrhein v Porýní, jíž tamní radnice nakázala kvůli hluku a stížnostem sousedů snížit počet chovaných ptáků na dva. Žena dlouhodobě čelila kritice sousedů, když ve svém bytě chovala větší počet kakaduů. Stížnosti musela pravidelně řešit i radnice. Úředníkům po několika letech došla trpělivost a vystavili ženě „červenou kartu“: rozhodli, že víc než dva papoušky v bytě chovat nemůže. Chovatelka se odvolala, ale u vyšší soudní instance prohrála. Nyní hodlá případ postoupit až Nejvyššímu správnímu soudu v Münsteru.
Spor se vede o výklad stavebního zákona a možnosti chovu drobného zvířectva v čistě obytných prostorách a budovách určených pro bydlení. Právní zástupce chovatelky vyslovil překvapení nad tím, že soud v tomto případě praktikoval ustanovení, které se vztahuje na takzvaná doplňková zařízení, nikoli na obytné budovy. Rozhodnutí, že jeho klientka může chovat jen dva papoušky, podle něj nemá oporu v zákoně. Radnice podle něj nemohla rozhodnout o omezení počtu chovaných ptáků. Žena však pro jistotu papoušky přestěhovala jinam, sama se však z původního bytu nevystěhovala. „Zvířata jsou umístěna jinde,“ potvrdil deníku Weltfalilche Nachrichten mluvčí radnice v Geldern am Niederrhein.

Pro české úřady je klíčové měření hluku

Město má ve sporu výhodu v tom, že byt, v němž žena bydlí, patří městskému fondu. Německá média spekulují, že chovatelka papoušky přemístila jen do doby, než Nejvyšší správní soud rozhodne o jejím odvolání. Všímají si také, že proti ženě bylo vedeno i stíhání kvůli údajnému zanedbání péče o papoušky. Spory o hlučnost chovaných papoušků jsou poměrně časté. Přímo v Německu soudy opakovaně vydaly rozhodnutí, na jehož základě chovatelé museli zredukovat počet chovaných ptáků. Obdobné spory, ale spíše na místní úrovni, často probíhají také v České republice. Klíčové při nich jsou výsledky nezávislého měření hluku, jež si může objednat prakticky kdokoli – ale zároveň je musí uhradit.

K TÉMATU: Britovi hrozí žaloba za to, že si jeho žako denně píská písničku Old MacDonald had a farm

Měření hluku ale i v extrémních případech často neprokáže porušení zákonných limitů, protože probíhá po dobu 24 hodin a naměřené hodnoty se pak průměrují. Papoušci ale bývají hluční zpravidla jen zrána a večer, mimo to jen v případech, kdy reagují na přítomnost neznámých lidí nebo jiné podněty, jako je probíhající kočka nebo prolétající balon. Z tuzemska není znám žádný případ, v němž by soud pravomocně rozhodl o tom, že chovatel musí snížit počet chovaných papoušků, nebo chovu zcela zanechat. Spory obvykle končí u přestupkových komisí místních či obvodních úřadů.

Úvodní foto: Wikimedia Commons
Předchozí článek

Brazilští ochránci přírody vypustili do národního parku Araucarias už 83 amazoňanů vínorudých

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 18. až 20. března 2016

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější