Brazilští ochránci přírody vypustili do národního parku Araucarias už 83 amazoňanů vínorudých

Amazoňan vínorudý v brazilském národním parkuUVNITŘ VIDEO – Dalších sedm amazoňanů vínorudých posílilo divokou populaci těchto ohrožených papoušků v brazilském národním parku Araucarias. Tři samice a čtyři samce zde začátkem března vypustila nevládní organizace Silvestre Space, která tak realizovala již čtvrtou vlnu reintrodukce papoušků do volné přírody. Od roku 2010, kdy tento projekt odstartoval, ochránci vrátili do národního parku již 83 papoušků. Předtím zde amazoňané vínorudí téměř dvacet let nežili, jejich původní populaci totiž vymýtili obchodníci s exotickými zvířaty a příčinou jejich dramatického úbytku bylo i masivní odlesňování, které vedlo ke ztrátě přirozených hnízdních biotopů.
Papoušci, které ochránci přírody uznali za vhodné k vypuštění, museli nejprve projít řadou klinických a laboratorních testů. Pokud se prokázalo, že zvíře je naprosto zdravé, podstoupilo behaviorální trénink ve velké proletové voliéře poblíž místa budoucího vypuštění do volné přírody, kde vybraní jedinci trénovali let, seznamovali se s potravou, na kterou narazí v národním parku a učili se rozpoznávat predátory. Podle koordinátorky projektu Vanessy Kannanové většina ptáků zapojených do programu strávila v minulosti dlouhou dobu jako domácí mazlíčci v brazilských domácnostech. Před vypuštěním do volné přírody se tedy nejprve museli naučit žít se svými vrstevníky. Tento proces trval do čtyř do šesti měsíců.

V přírodě žije jen 2,5 tisíce amazoňanů vínorudých

Týden před vypuštěním byli papoušci převezeni přímo na místo, kde později nabyli ztracené svobody. Postupně se začínali adaptovat na nové prostředí, zvuky, klima a další aspekty jejich budoucí domoviny. Všech sedm amazoňanů, kteří byli vypuštěni začátkem tohoto měsíce, bylo zachráněno ze zajetí. Jako první opustila vypouštěcí voliéru sedmiletá samice. „První týden mají papoušci tendenci pohybovat se blízko místa vypuštění, než se lépe zorientují v oblasti a zjistí, kde najdou potravu a která místa jsou pro ně bezpečná,“ vysvětluje Vanessa Kannanová. Na ochraně vypouštěných ptáků se podílí i místní lidé, kteří jsou přímo zapojeni do záchovného programu amazoňanů vínorudých.

K TÉMATU: Amazoňanů vínorudých dramaticky ubývá. Prohlašme je za kriticky ohrožené, žádají vědci

Amazoňané vínorudí žijí převážně v jižní části brazilského státu Bahia, severně od města Rio Grande do Sul. Mezinárodní organizace BirdLife International odhaduje, že ve volné přírodě přežívá posledních 2,5 tisíce ptáků. Proto je amazoňan vínorudý zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o zákazu a omezení obchodování s ohroženými druhy rostlin a živočichů. Červená kniha ohrožených živočichů IUCN jej vede v druhé nejvyšší kategorii „ohrožený“ (EN). Národní park Auracarias vznikl v roce 2005 jako snaha zachovat zbytky původního přírodního prostředí, které využívají vědci pro výzkum a ekologickou výchovu. Na ploše 13 tisíc hektarů žijí kromě amazoňanů vínorudých i ohrožení oceloti a několik druhů primátů.

Úvodní foto: ICMBio
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..