Jeden z nejvzácnějších a nejnápadněji zbarvených amazoňanů. Na hlavně, zádech, křídlech a spodině je zelený, uzdičku a čelní proužek má červené. Brada je růžově červená, zadní část krku a jeho strany zelené s širokým bledě modrým lemováním na konci pírek. Prsa vínově červená s tmavým lemováním, horní část břicha zelená, spodní žlutě zelená. Zobák má růžově červený s rohovou špičkou, oko červené, běhák bledě šedý. Dorůstá délky 30 cm a hmotnosti do 370 g.
Ve volné přírodě obývá ostrůvkovité oblasti v jihovýchodní Brazílii, vzácně se pak vyskytuje ve východní Paraguay a severovýchodní Argentině. Podle BirdLife International se jeho stavy v roce 2009 odhadovaly na jeden až dva a půl tisíce jedinců. Proto je také zařazen do první přílohy CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů. Veškeré nakládání s tímto druhem papouška podléhá přísné kontrole.
Chov v zajetí
Vzácně chovaný, ale mezi chovateli specializovanými na amazoňany žádaný papoušek. Na chov je náročný podobně jako ostatní amazoňané, sehnat jej je ale problematické. Navíc podléhá registraci podle CITES, což komplikuje jeho dovoz ze zahraničí. Odchyt ve volné přírodě je zcela zakázán. V několika posledních letech byl pravidelně zabavován českou celní správou a inspekcí životního prostředí chovatelům, kteří k němu neměli patřičné doklady.
V České republice jej poprvé odchoval v roce 1997 Bohumil Šimerda. Nyní je sporadicky odchováván u více chovatelů, ale rozhodně nejde o nijak častý druh.
Dostupnost a cena
Hůře dostupný druh amazoňana, na kterého se navíc vztahuje povinnost registrace podle mezinárodní úmluvy CITES. V chovatelské inzerci je nabízen jen zřídka, nepatří mezi často chované druhy. Přesto lze mladé ptáky sehnat i v tuzemsku. V roce 2011 se cena za jednoho ptáka pohybovala okolo 30 tisíc korun. Starší ptáci, zejména pohlavně dospělé páry s úspěšnými odchovy, jsou výrazně dražší.
Výskyt v českých a moravských ZOO
ZOO Ostrava
ZOO Dvůr Králové nad Labem