UVNITŘ VIDEO – Evropským chovatelům takřka neznámé neofémy skalní se v loňském roce podařilo odchovat největšímu papouščímu parku na světě, Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife. Úspěšný odchov dvou mláďat potvrdil vědecký ředitel nadace Loro Parque Fundación Rafael Zamora Padrón. V Evropě se tento druh neofémy prakticky téměř nechová a obecně mimo Austrálii jde o vyloženou chovatelskou raritu, podobně jako v případě příbuzné kriticky ohrožené neofémy oranžovobřiché. Té se ale díky třicetiletému záchrannému programu dostává mnohem větší mediální pozornosti než barevně nenápadnější neofémě skalní.
Vzhledově připomíná neoféma skalní matněji zbarvenou neofému modrokřídlou, na rozdíl od ní ale žije výhradně v pobřežních dunách a skalách na jižní a jihozápadním pobřeží Austrálie. V některých místech je vyloženě vzácná a hrozilo jí vyhubení, celkově je ale druh považovaný za nejméně dotčený ze škály ohrožení podle Červené knihy Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN). Neoféma skalní je velmi nenápadná, celkově tmavě zelená, břicho a kostřec má zelenožluté, na břiše může mít podobně jako neoféma oranžovobřichá červenooranžovou skvrnu. Hlavu má v okolí oka modrou, stejně jako uzdičku a čelní proužek nad ozobím. Letky jsou černé, vnější stran per je modravá.
Podaří se je někdy dovézt z Austrálie do Evropy?
Existují dva poddruhy bez českého názvu: Neophema petrophila petrophila a Neophema petrophila zietzi. První jmenovaný žije na jihozápadním pobřeží v okolí Perthu, druhý na jihu Austrálie poblíž Adelaide. Na rozdíl od jiných neofém se nesdružuje do hejn, ale žije spíše osamoceně po párech. V přírodě hnízdí mezi srpnem až lednem. Jak její název napovídá, hnízdí v puklinách skalních stěn nebo pod skalními převisy, ale na i vápencových ostrůvcích. Velmi často se skrývá v husté vegetaci a využívá i opuštěná hnízda jiných ptáků. Hnízda jsou lehce dostupná pro predátory, což může být důvod nízké početnosti její populace, která má podle mezinárodní organizace BirdLife sestupnou tendenci.
„V Austrálii je několik chovatelů, kteří je zdárně odchovávají, zásadní překážkou k jejich získání je ale zákaz vývozu z Austrálie, který platí už desítky let,“ řekl před časem v rozhovoru pro web Ararauna.cz český chovatel neofém modrokřídlých Jan Cvrček. „S dovozem originálních australských andulek do Zoo Kolín nad Rýnem a Zoo Plzeň díky německo-australské diplomacii sice svitla naděje na další podobné dovozy, mám však vážné pochybnosti o tom, že by naše diplomacie a političtí představitelé mohli něco podobného také zvládnout.“ Vývozům papoušků z Austrálie sice tamní vláda dává v posledních letech zelenou, zkomplikovala je ale situace s německým ACTP, které si takto dovezlo ptáky, které poté prodávalo evropským chovatelům, ačkoli deklarovalo, že si je dováží do zoo.
Úvodní foto: Wikimedia Commons / Bradford G Jones