Austrálie po auditu vývozu papoušků do německého ACTP zpřísní podmínky exportu zvířat

Nezávislá auditorská společnost KPMG doporučila australskému federálnímu ministerstvu životního prostředí, aby zpřísnilo podmínky pro vydávání výjimek ze zákazu exportu původních druhů ptáků ze země. Reagovala tak na případ vývozu vzácných papoušků do chovného zařízení německého Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP), které poté nový majitel komerčně nabízel soukromým chovatelům. Na sporné exporty papoušků upozornila v roce 2018 australská verze deníku The Guardian. ACTP podle listu deklarovalo, že je zoologickou zahradou a papoušky chce do Německa dovézt pro vlastní chov. Pozdější vyšetřování německých orgánů ochrany přírody potvrdilo, že dovezení ptáci byli nabízeni k prodeji, nebylo to však v rozporu s německými zákony.

ACTP získalo od australského ministerstva životního prostředí celkem šest vývozních povolení, díky nimž si mezi lety 2015 až 2018 dovezlo mezi chovateli extrémně vzácné kakaduy hnědohlavé, ale také lorie korunkové, papoušky rudobřiché naretské či kakaduy žlutočečelaté poddruhu fitzroy. Dohromady šlo o 232 papoušků, což v daném období představovalo 80 procent všech ptáků vyvezených z Austrálie. The Guardian zjistil, že například kakaduy hnědohlavé pak ACTP nabízelo za 95 tisíc euro (v přepočtu 2,5 milionu korun) v případě jednoho páru, případně dva páry téhož druhu papoušků za 180 tisíc euro (4,7 milionu korun). List rovněž zpochybnil status zoo, který ACTP získalo krátce před podáním první žádosti o výjimku ze zákazu vývozu ptáků z Austrálie. Argumentoval tím, že chovné zařízení ACTP není přístupné veřejnosti.

Australský Guardian obvinil ACTP z obchodování s ohroženými druhy papoušků

Hned první vývoz bych zpochybněn, přesto jich proběhlo ještě pět

Samotné ministerstvo životního prostředí nakonec případ interně neprošetřilo, upozorňuje nyní The Guardian. Teprve nezávislý audit od KPMG potvrdil pochybení a upozornil, že oddělení resortu, jež mělo na starosti udělování výjimek, bylo upozorněno na nesrovnalosti již po vydání prvního povolení pro ACTP. „Poté, co byla vznesena obvinění ve vztahu k ACTP, měla být provedena další šetření před vydáním vývozních povolení 3, 4, 5 a 6,“ konstatuje ve své zprávě KPMG. Australské ministerstvo mělo mít v té době již informace od německých úřadů, které potvrzovaly, že s ptáky dovezenými z Austrálie se komerčně obchoduje. Na tento fakt se německou stranu dotazovalo samo ministerstvo. The Guardian se pozastavuje nad tím, že ačkoli byla podezření z obchodování s ptáky, kteří měli být určeni pro chov v zoo a vědecké účely, potvrzena, resort vydával sdružení další a další povolení.

KPMG během vlastního šetření prozkoumala 945 dokumentů a kontaktovala 27 lidí, s nimiž vedla rozhovory, včetně liberálního australského poslance Warrena Entsche, který jako jeden z prvních protestoval proti vývozu vzácných ptáků. Auditor na závěr své zprávy sepsal osm doporučení, jak by mělo australské ministerstvo životního prostředí zlepšit postupy při rozhodování o udělení povolení vývozu původních druhů zvířat z Austrálie. Ministryně Sussan Ley potvrdila, že resort se bude těmito doporučeními řídit. Ministerstvo by tak podle KPMG mělo zajistit naprostou kontrolu příslušných oddělení nad vymáháním a dodržováním předpisů v případech, jako byly vývozy pro ACTP. Také má vzniknout národní registrační systém pro původní druhy zvířat, aby bylo jasné, které druhy se vyváží a zamezilo se pašování.

Německá prokuratura odmítla obvinění deníku Guardian, že ACTP nelegálně prodává papoušky

Zpřesní se definice zoo a nekomerčního obchodování

Z krátkodobějších úkolů se mají dotčená oddělení ministerstva zasadit o zlepšení svých právních a správních procesů a vytvořit lepší podmínky pro shánění adekvátní dokumentace pro rozhodování o obchodu s divokými zvířaty. Rozhodování o nekomerčních vývozech volně žijících živočichů by mělo být delegováno výhradně na vedoucí pracovníky příslušných oddělení. Ministerstvo by se podle KPMG mělo také zamyslet na tím, jak by bylo možné novelizovat australské zákony o životním prostředí a provádět jejich revizi vždy jednou za deset let. Zpřísnit by se měla také definice nekomerčního obchodování s původními druhy zvířat, včetně jasnějšího stanovení, jaké instituce lze ještě považovat za zoo a které už ne. Podle poslance Warrena Entsche jde o krok správným směrem, ale lituje toho, že za vývozy ptáků pro ACTP nebyl nikdo potrestán. „Byli varováni hned po prvním exportu. Mluvil jsem s nimi a žádal je, aby prověřili povolení a požádali o radu odborníka,“ uvedl.

„Jsem zklamaný z toho, že nikdo nenese odpovědnost,“ řekl Entsch deníku The Guardian. Ministryně Ley ujistila, že podnikla veškeré kroky, které mají zamezit „rizikovým obchodníkům a vývozcům“ profitovat z obchodování s původními australskými druhy doma i v zahraničí. „Je důležité, abychom stanovili co nejpřísnější možná měřítka regulace pro obchod s divokými zvířaty,“ dodala s tím, že její resort bude tvrdě postupovat ve všech bodech, na něž se vztahuje audit KPMG. „Za posledních 12 měsíců se nám podařilo prosadit řadu rozsudků a trestů odnětí svobody za přestupky proti zákazu obchodování s divokými zvířaty. To je ta nejdůležitější zpráva pro všechny, co porušují pravidla: pokud vás chytí, půjdete do vězení a kroky, které nyní podnikáme, povedou k tomu, že vás skutečně chytí,“ varovala ministryně.

Australské ministerstvo životního prostředí provede audit vývozů papoušků do německého ACTP

Úvodní foto: Simon Degenhard, vydavatel Aviarilife Magazine a partner ACTP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..