Australské ministerstvo životního prostředí provede audit vývozů papoušků do německého ACTP

Pověřit vývoz 232 původních australských druhů papoušků do chovného zařízení německého Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) se chystá australské federální ministerstvo životního prostředí. Tamní mutaci deníku The Guardian to řekla šéfa resortu Sussan Ley. Přitom to bylo právě ministerstvo životního prostředí, které ACTP povolilo v letech 2015 až 2018 vyvézt stovky papoušků do Evropy, včetně unikátních kakaduů hnědohlavých nebo kakaduů žlutočečelatých severních (poddruhu fitzroy). K auditu dojde dva roky poté, co stejné noviny upozornily na fakt, že resort povolil vývoz ptáků, u nichž však existovala reálná obava, že budou po importu do Evropy rozprodáni soukromým chovatelům.

Pro komerční účely se z Austrálie nesmí vyvážet

Vývozy původních druhů zvířat z Austrálie pro soukromé účely jsou zakázané. Výjimku mají pouze zoologické zahrady, ale každý případ individuálně posuzuje australské ministerstvo životního prostředí, které k exportu vydává povolení. ACTP před žádostí o první vývoz papoušků z Austrálie získalo od německých úřadů licenci pro provozování zoologické zahrady. Formálně tak požadavek australské strany splnilo. Podle listu The Guardian to však byl ze strany ACTP účelový krok, protože jeho chovné zařízení poblíž Berlína není volně přístupné veřejnosti a prohlédnout si ho mohou pouze vybraní lidé na základě předchozí dohody. Případ vyšetřovala i německé strana, která konstatovala, že na dovozu ptáků z Austrálie nebylo nic nelegálního a že ACTP s nimi může nakládat dle svých představ – tedy že s nimi po řádné registraci v Německu může i obchodovat.

Australská ministryně životního prostředí nyní jmenovala auditora, který bude prověřovat postup jejího vlastního resortu kvůli vývozu původních a ohrožených druhů papoušků. Vývozy do ACTP, k nimž došlo mezi lety 2015 a 2018, představovaly 80 procent všech tehdy importovaných ptáků z Austrálie do zahraničí. Vyšetřováním byl pověřen tajemník ministerstva Andrew Metcalfe, audit provede renomovaná agentura KPMG. Ministryně vysvětlila změnu postoje tím, že Australané potřebují získat zpět víru v to, že stát chrání původní divoké druhy zvířat. „Jsem znechucena vývozy původních druhů zvířat, která mají jít v zámoří do zoologických zahrad a místo toho se s nimi potom obchoduje,“ prohlásila Sussan Ley. Audit má prověřit okolnosti, za nichž byla vydána povolení pro export ptáků.

Ochránci žádají parlamentní vyšetřování vývozů papoušků z Austrálie do německého ACTP

Musíme se z toho poučit, říká současná ministryně

The Guardian upozornil, že na sociálních sítích se po dovozu ptáků do Německa objevily soukromé zprávy, z nichž je patrné, že papoušci byli nabízeni k prodeji za stovky tisíc dolarů. Německá spolková agentura pro ochranu přírody potvrdila, že si je těchto nabídek vědoma, ale konkrétně u prodeje kakaduů hnědohlavých neshledala na obchodování nic nelegálního. Ptáci byli dovezeni a chováni legálně, podle německých zákonů neexistovala žádná omezení pro jejich obchodování. Podle australského zákona ale nelze vyvážet žádné původní druhy pro komerční účely. Vymahatelnost australského práva v Německu je ale nulová. The Guardian dokonce získal několik e-mailů, které odeslalo australské ministerstvo životního prostředí ACTPO a úředníci v nich zmiňují obavy, že se s vyvezenými ptáky nakonec bude obchodovat.

K vývozu ptáků došlo za předchozí vlády a tehdejší ministr životního prostředí jakákoli pochybení odmítal. Jeho nástupkyně říká, že neví, zda došlo k porušení zákona, ale existuje podle ní příliš mnoho domněnek, které příliš dlouho vyplouvají a povrch. „Musíme za tím jednou provždy udělat tlustou čáru,“ prohlásila ministryně. „Pokud se z toho případu máme poučit, poučíme se. Nechci, aby vládla nedůvěra lidí vůči těmto procesům,“ dodala. Rozhodnutí ministryně uvítal poslanec Warren Entsch z Queenslandské koalice, který vyjadřoval znepokojení před vývozy ptáků do ACTP již v roce 2017. Podle jeho slov měl podobný audit proběhnout již dávno. „Z tohoto vyšetřování by mělo jasně vyplynout, že se vracíme k systému vývozu zvířat ze zoo do zoo. Chci, aby politici, kteří umožnili tuto praxi porušit, nesli jasnou odpovědnost,“ uvedl.

Německá prokuratura odmítla obvinění deníku Guardian, že ACTP nelegálně prodává papoušky

Úvodní foto: ACTP & Simon Degenhard

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..