40 vědců z celého světa apeluje na chilské úřady, aby zabránily hromadným otravám papoušků zemědělci

Otevřený dopis chilským úřadům ochrany přírody zveřejnila čtyřicítka vědců z celého světa, kteří se obávají hromadného vybíjení čtyř původních druhů papoušků v Chile: aymary citrónového, papouška patagonského, kogny dlouhozobého a kogny smaragdového. Jde o ptáky, kteří se přiživují na obilných polích a zemědělci je proto začali pronásledovat. Letos v boji proti opeřeným škůdcům poprvé nasadili chemickou látku: sloučeninu karbamátu, která se používá jako insekticid a jejíž užití není v Chile zakázané. Začátkem letošního dubna se touto chemikálií otrávily stovky kongnů smaragdových v regionu Osorno. Ptačí mrtvolky pokryly dlouhý úsek silnice U-460 z Osorna do San Juanu de la Costa.

20. května zveřejnila skupina vědců první výzvu odpovědným úřadům, aby proti podobné praxi zakročily. Kogna smaragdový je nejjižněji žijícím druhem papouška na světě, jde o endemický druh, který se vyskytuje výhradně v Chile. Patří mezi chráněné druhy a je tedy zakázáno jen odchytávat nebo usmrcovat. Sloučeniny karbamátu stály i za hromadnými otravami kondorů v Argentině v roce 2018, po kterých tamní vláda zakázala tuto látku v zemědělství používat. V Chile se zatím podobný krok nechystá a podle zjištění ornitologů z různých regionů země je používání karbamátů celkem běžné, což by se mohlo negativně podepsat na tamních populacích papoušků. Mimochodem, v Argentině tato látka usmrtila dvanáctiletou dívku, která snědla ovoce ošetřené touto chemikálií.

700 papoušků uhynulo na otravu pesticidem ve východní Austrálii. Lidé se báli ptačí chřipky

Přestaňte chránit kogny, žádají farmáři

Situace v Chile ale graduje, protože někteří zemědělci zastupovaní agrární komorou Soc. Agrícola y Ganadera de Los Ríos žádají vládu, aby odňala kognům smaragdovým a kognům dlouzobým statut chráněného druhu. Argumentují ekonomickými ztrátami na obilí. Agrární komora se domnívá, že kognové jsou přemnožení a stojí za většinou škod. Představují prý také riziko pro zavlečení přenosných nemocí do kravínů a mlékáren. Signatáři otevřeného dopisu vědců, který zveřejnil server Elmostrador.cl, upozorňují, že postup zemědělců pomalu likviduje dlouholetou a systematickou ptáci na postupné stabilizaci populací původních druhů papoušků. Požadují, aby jakékoli změny v legislativě, jako je překlasifikování stupně ohroženosti druhu, bylo konzultováno s odborníky a podpořeno vědeckými důkazy.

Úřady by podle vědců měly vyčlenit potřebné finanční prostředky na kvalitní studie situace, aby se nerozhodovaly jen na základě informací od zemědělců. „Přesto, že jsou naše původní druhy papoušků chráněny ze zákona, jsme nadále svědky toho, jak jsou tráveni, loveni a eliminováni. Tito ptáci jsou součástí našeho přírodního dědictví a hrají důležitou roli v ekosystému, například šíří semena a přispívají tak k regeneraci našich lesů, které jsou rovněž ohroženy lidskou činností,“ upozorňují vědci. Zdůraznili přitom také důležitou roli původních druhů papoušků pro rozvoj turismu v Chile. „Berte to prosím jako deklaraci naší konkrétní nabídky, jak podpořit stát v jeho povinnosti chránit naši biologickou rozmanitost a hledat alternativy, které umožní harmonické soužití mezi farmáři a papoušky,“ dodávají.

První úspěšný návrat papoušků patagonských do přírody: v Chile vypustili hejno 70 ptáků

Úvodní foto: Biobiochile.cl

1 komentář

  1. Verona napsal:

    TAto zeme je nakazena lidmi ktery jsou ,bez citny nechapavy ze zvirata ptactvo, nejsou lide kteri si mysly ze to co delaji oni nesmi, jak je vy lide bez srdce muzete takovym necitem trestat, , To vy jim berete jejich pudu lesy a obohacujete se tim, a vsechny zvirata, musi trpet vasi nenazranosti, po penezich. kam a co pro ne zbyde, TO LIDI JSOU ZKAZA SVETA A ZADNY ZVIRATA PTACTVO< TO VY LIDI RONASITE PO SVETE NEMOCE VYRUSI. A CO CELA VLADA DELA< NEZABIVA SE TIM PROTOZE TEZI OD TECH ZLOCINCU PENIZE UDELEJTE KONECNE PORADEK CLOVEK NEBO LIDI KTERY K TOMU MAJI PRAVO PRISTOUPI< A ZAKAZAT TOHLE NESMYSLENY HUBENI NICENI VSECH ZVIRAT A PRIRODU KTERA JIM PATRI, JINAK BUDETE PROKLETY BOHEM ZE MU NICITE < CO STVORIL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..