Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

700 papoušků uhynulo na otravu pesticidem ve východní Austrálii. Lidé se báli ptačí chřipky

Pesticid zabíjel papoušky v AustráliiHromadný úhyn více než 700 divokých papoušků vyšetřují úřady ve východoaustralském městečku Dubbo. Místní lidé si nejprve mysleli, že region postihla ptačí chřipka, rozbory vzorků z uhynulých papoušků ale potvrdily otravu pesticidy – insekticidem proti škodlivému hmyzu a ptákům. Konkrétně pak látkou fenthion, která se používá v zemědělství na ochranu polí nebo ovocných sadů, ale už delší dobu patří mezi přípravky, jež chce australský úřad pro veterinární léčiva a ochranné látky zakázat. Loni v říjnu ale o rok prodloužil možnost jeho používání.

Pesticid zabíjel tři druhy kakaduů

Mrtvé ptáky nacházeli lidé poslední dva týdny výhradně v okruhu dvou kilometrů okolo rezervace Troy na řece Talbragar. „V tuto chvíli nevíme, jak ptáci přišli do kontaktu s insekticidem, ale nadále to vyšetřujeme,“ řekl deníku The Age zástupce agentury ochrany životního prostředí (EPA) Gary Davey. „Testovali jsme i vzorky vody z řeky Macquarie (z ní dobrovolníci vylovili také řadu mrtvolek papoušků a dalších ptáků, pozn. red.), ale podle předběžných výsledků žádné pesticity neobsahují,“ dodal. Mezi uhynulými ptáky byli převážně kakaduové naholící, kakaduové žlutočečelatí a kakaduové růžoví – tedy ptáci, kteří rádi hledají potravu na zemi.

Do sběru uhynulých ptáků se zapojila řada dobrovolníků, někteří přicestovali dokonce až ze Sydney. Snaží se region co nejrychleji vyčistit od mrtvolek, které by mohly přilákat a otrávit dravé ptáky. Zatímco minulý týden EPA registrovala „jen“ 300 mrtvých papoušků, tento týden jich byl již víc než dvojnásobek a další přibývají. Agentura se nyní snaží co nejdříve zjistit místo kontaminace pesticidem a vyzvala obyvatele Dubba a okolí, aby se nepřibližovali k mrtvým nebo viditelně postiženým ptákům. Pozor si mají dávat také na své psy, protože ti by se mohli mrtvými ptáky také otrávit.

Dobrovolník loví mrtvá těla papoušků z řeky poblíž východoaustralského městečka Dubbo (Foto: Louise Donges, Daily Liberal)
Dobrovolník loví mrtvá těla papoušků z řeky poblíž východoaustralského městečka Dubbo (Foto: Louise Donges, Daily Liberal)

Měli být terčem traviče dravci?

Dobrovolníci ale neodklízejí jenom mrtvolky. Podařilo se jim najít a zachránit přes 30 přiotrávených papoušků a dva dravce, o které nyní pečují chovatelé v záchranných centrech. Zpočátku ale naráželi pouze na uhynulé jedince. „Když jsme začali hledat živé ptáky, nacházeli jsme na každých pěti nebo deseti metrech mrtvého ptáka,“ popisuje dobrovolnice Ann Mara. V jednom místě bylo dokonce přes 100 mrtvolek. „Místní lidé nám říkali, že je to velmi smutné, protože za normálních okolností bylo vždy při východu a západu slunce slyšet, jak oblastí prolétají hejna kakaduů. Poslední týden je ale hrobové ticho,“ popsala Mara.

První uhynulé jedince zaznamenali místní lidé 27. února. Několik dní ale mrtvá těla neodklízeli z obavy před nákazou ptačí chřipkou. Začali s tím až 1. března a za jediný den posbírali na 200 ptačích mrtvolek. Vyšetřovatelé pracují s hypotézou, že ptáky někdo otrávil záměrně a důvodem nemuseli být papoušci, ale jejich predátoři – tedy dravci. Těm hrozí rovněž úhyn, pokud sežerou uhynulého papouška kontaminovaného pesticidem. „Rozhodně to vypadá jako pravděpodobný scénář, protože mnoho druhů dravců se živí právě mršinami,“ uzavírá Ann Mara.

Úvodní foto: ABC.net.au

Předchozí článek

Katastrofa, říká o holandském zákazu ručního odchovu papoušků americký průkopník volného letu Chris Biro

Dálší článek

Zákaz ručního odchovu papoušků v Česku? Prosazovat ho nebude ani ČIŽP

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější