Hromadný úhyn více než 700 divokých papoušků vyšetřují úřady ve východoaustralském městečku Dubbo. Místní lidé si nejprve mysleli, že region postihla ptačí chřipka, rozbory vzorků z uhynulých papoušků ale potvrdily otravu pesticidy – insekticidem proti škodlivému hmyzu a ptákům. Konkrétně pak látkou fenthion, která se používá v zemědělství na ochranu polí nebo ovocných sadů, ale už delší dobu patří mezi přípravky, jež chce australský úřad pro veterinární léčiva a ochranné látky zakázat. Loni v říjnu ale o rok prodloužil možnost jeho používání.
Pesticid zabíjel tři druhy kakaduů
Mrtvé ptáky nacházeli lidé poslední dva týdny výhradně v okruhu dvou kilometrů okolo rezervace Troy na řece Talbragar. „V tuto chvíli nevíme, jak ptáci přišli do kontaktu s insekticidem, ale nadále to vyšetřujeme,“ řekl deníku The Age zástupce agentury ochrany životního prostředí (EPA) Gary Davey. „Testovali jsme i vzorky vody z řeky Macquarie (z ní dobrovolníci vylovili také řadu mrtvolek papoušků a dalších ptáků, pozn. red.), ale podle předběžných výsledků žádné pesticity neobsahují,“ dodal. Mezi uhynulými ptáky byli převážně kakaduové naholící, kakaduové žlutočečelatí a kakaduové růžoví – tedy ptáci, kteří rádi hledají potravu na zemi.
Do sběru uhynulých ptáků se zapojila řada dobrovolníků, někteří přicestovali dokonce až ze Sydney. Snaží se region co nejrychleji vyčistit od mrtvolek, které by mohly přilákat a otrávit dravé ptáky. Zatímco minulý týden EPA registrovala „jen“ 300 mrtvých papoušků, tento týden jich byl již víc než dvojnásobek a další přibývají. Agentura se nyní snaží co nejdříve zjistit místo kontaminace pesticidem a vyzvala obyvatele Dubba a okolí, aby se nepřibližovali k mrtvým nebo viditelně postiženým ptákům. Pozor si mají dávat také na své psy, protože ti by se mohli mrtvými ptáky také otrávit.
Měli být terčem traviče dravci?
Dobrovolníci ale neodklízejí jenom mrtvolky. Podařilo se jim najít a zachránit přes 30 přiotrávených papoušků a dva dravce, o které nyní pečují chovatelé v záchranných centrech. Zpočátku ale naráželi pouze na uhynulé jedince. „Když jsme začali hledat živé ptáky, nacházeli jsme na každých pěti nebo deseti metrech mrtvého ptáka,“ popisuje dobrovolnice Ann Mara. V jednom místě bylo dokonce přes 100 mrtvolek. „Místní lidé nám říkali, že je to velmi smutné, protože za normálních okolností bylo vždy při východu a západu slunce slyšet, jak oblastí prolétají hejna kakaduů. Poslední týden je ale hrobové ticho,“ popsala Mara.
První uhynulé jedince zaznamenali místní lidé 27. února. Několik dní ale mrtvá těla neodklízeli z obavy před nákazou ptačí chřipkou. Začali s tím až 1. března a za jediný den posbírali na 200 ptačích mrtvolek. Vyšetřovatelé pracují s hypotézou, že ptáky někdo otrávil záměrně a důvodem nemuseli být papoušci, ale jejich predátoři – tedy dravci. Těm hrozí rovněž úhyn, pokud sežerou uhynulého papouška kontaminovaného pesticidem. „Rozhodně to vypadá jako pravděpodobný scénář, protože mnoho druhů dravců se živí právě mršinami,“ uzavírá Ann Mara.
Úvodní foto: ABC.net.au