Katastrofa, říká o holandském zákazu ručního odchovu papoušků americký průkopník volného letu Chris Biro

Chris Biro (Foto: Birdrecoveryinternational.com)UVNITŘ VIDEO – Za nepromyšlený a velmi špatný označil návrh holandského zákona o zákazu ručního odchovu papoušků americký průkopník volného letu papoušků Chris Biro. „Jde o katastrofální rozhodnutí. Zřejmě za ním stojí stejně neinformovaní lidé, kteří požadují, aby mláďata byla prodávána pouze po odstavu,“ napsal Biro na svůj profil na sociální síti Facebook u odkazu na článek serveru Cityparrots.org, který na holandský návrh upozornil jako první. Podle Bira, který se krom jiného věnuje i ručnímu dokrmování papoušků a následně výcviku volného letu, je u domácích mazlíčků mnohem příhodnější mládě odebrat od rodičů ještě neodstavené.

Papoušek by měl vyrůstat v prostředí, kde bude žít

„Pokud chcete mít zdravého a psychicky vyváženého ptáka, je mnohem lepší odebrat ho od rodičů ve věku šesti týdnů a ručně ho dokrmit v jeho novém domově,“ míní Chris Biro. Zejména pro psychiku ptáka je důležité, aby vyrůstal v prostředí, v němž stráví zbytek života, dodává. Pokud Holandsko schválí zákaz ručního dokrmování papoušků, způsobí to podle Bira ještě větší problémy v chování ochočených papoušků, jako je škubání peří a další psychické poruchy, a v konečném důsledku povede k častějšímu umisťování nepřizpůsobivých ptáků do zvířecích útulků.

K TÉMATU: Holandsko se chystá zakázat ruční dokrmování papoušků. Bylo by první na světě

Většinu problémů u ochočených papoušků způsobují podle Bira dvě věci: způsob, jakým je s nimi nakládáno v kritickém období „dětství“, zejména pokud ho tráví v prostředí, které je odlišné od toho, v němž budou žít po zbytek života, a nezkušenost majitelů takových papoušků, kteří nevědí nic o tom, jak se k němu mají chovat. „Podle mého osobního názoru je první problém daleko závažnější a vede k duševním poruchám u papoušků,“ tvrdí Chris Biro. U tří čtvrtin všech druhů papoušků je podle Bira duševní vývoj mláděte dokončen ve stáří tří měsíců. V šesti týdnech, kdy doporučuje jejich odebrání a ruční dokrmení, jsou „psychicky vyzrálí“ již ze 75 procent.

Ruční odchov není pro domácí mazlíčky frustrující

„Nutit zvíře vyrůstat v tomto velmi důležitém období jeho života v nevhodných podmínkách (z hlediska jeho dalšího domova, pozn. red.) je nejhorší věc, která se může papouškovi stát,“ konstatuje Chris Biro. Rodičovský pár se totiž nesnaží z mláděte vychovat domácího mazlíčka vhodného pro chov v bytě, ale divokého ptáka schopného rozmnožování, který by posílil populaci daného druhu. Jenže domácí mazlíčci tráví celý život v lidské domácnosti a tudíž by po odchovu pod rodiči byli z chovu v kleci v bytě nebo domě frustrovaní. „Proces vývoje mláděte se upravuje podle konkrétních podmínek, kde se narodilo a vyrůstá,“ vysvětluje Chris Biro.

ČTĚTE TAKÉ: České úřady ani EU zákaz ručního odchovu papoušků jako v Holandsku nepřipravují

Adaptace mláděte na prostředí, v němž stráví zbytek života, je podle Bira daleko důležitější než to, zda jej až do odstavu vychovávají rodiče: „Je rozdíl, když se pták vylíhne v údolí u řeky, nebo vysoko v horách, kde občas sněží. V obou místech jsou velice odlišné podmínky, kterým se mládě už po vylíhnutí začíná přizpůsobovat. A to je pro jeho další život velmi důležité.“ Předkladatelé návrhu zákona v Holandsku nemají podle Bira praktické zkušenosti s odchovem papoušků – domácích mazlíčků a vycházejí jen z teoretických úvah, které jsou navíc špatné. „Chtělo by to solidnější věděcké zdůvodnění,“ dodává.

Holandsko o zákazu rozhodne v červenci

Ruční odchov papoušků není podle Bira tak složitý, jak se může na první pohled zdát a od určitého věku ptáka jej zvládnou i lidé, kteří dosud žádného papouška nechovali. „Sám jsem mnoha takovým lidem pomáhal,“ zdůrazňuje. „Budu i nadále vystupovat proti prodeji mláďat papoušků až po jejich odstavu a proti zákazu ručního odchovu, protože chápu potřeby těchto ptáků lépe než lidé, kteří prosazují takové zákony. Dokončuji knihu o tréninku papoušků, která vychází z mých zkušeností ručního odchovu mláďat. Jakmile vyjde, lidé sami mohou posoudit, co je správné,“ říká Chris Biro.

NAPSALI JSME: Známý propagátor volného letu papoušků Chris Biro bojuje za návrat ararů zelených do přírody USA

Zákaz ručního odchovu papoušků v Holandsku má být rozšířením stávajícího zákazu oddělovat do určitého věku mláďata savců od samic. Přísnější zákon prosazují nevládní organizace na ochranu zvířat a welfare, Holandsko by o něm mělo rozhodnout v červenci. Pokud by přísnější zákon přijalo, stalo by se první zemí na světě, kde by byl ruční odchov papoušků zakázán. Návrh však počítá s možností krátkodobého odebírání mláďat z budek a přikrmováním, papoušci však mají zůstat až do odstavu s rodiči.

Úvodní foto: Birdrecoveryinternational.com

Předchozí článek

Dobrá zpráva pro ary škraboškové: region Bahia se vzpamatoval z velkého sucha, láká marakány

Dálší článek

700 papoušků uhynulo na otravu pesticidem ve východní Austrálii. Lidé se báli ptačí chřipky

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější