Dobrá zpráva pro ary škraboškové: region Bahia se vzpamatoval z velkého sucha, láká marakány

Ara marakánaUVNITŘ VIDEO – Brazilská přírodní rezervace u farmy Concordia, poslední známý biotop arů škraboškových před jejich vyhubením ve volné přírodě, se úspěšně vzpamatovává z několikaletého sucha. Místo, kde má dojít k pokusu o návrat ary škraboškového do brazilské přírody, podrobně monitoruje katarská záchranná stanice Al Wabra, která vlastní největší počet těchto nejvzácnějších papoušků na světě a na farmě Concordia buduje nové chovné centrum zaměřené na reintrodukci arů škraboškových do volné přírody. Ochránci dokonce v oblasti zaznamenali zvýšený počet příbuzných arů marakán.

„Nedávná návštěva prokázala úžasné změny k lepšímu. Když jsme zde byli před několika lety poprvé, našli jsme pouze pustou zemi spásanou dobytkem (nejhorší byly všudypřítomné kozy). Ořechy pinhao, oblíbená potrava arů škraboškových, rostly jen na několika málo stromech Caraibeira, ke kterým se nemohly dostat kozy. Žádné nové stromy neměly šanci vyrůst, dobytek by je spásl,“ popisují představitelé Al Wabry na oficiální stránce záchranného projektu ary škraboškového na Facebooku. Dílo zkázy dovršilo velké sucho, kvůli kterému vadly další rostliny a prakticky vymizel veškerý podrost.

Unikátní brazilský dokument z roku 1990 se záběry arů škraboškových v přírodě:

Do oblasti se vrátili příbuzní arové marakány

Ochránci nejprve z rezervace vyhnali všechna hospodářská zvířata a oplotili ji, aby zabránili dalšímu spásání. Plot je na mnoha místech pravidelně monitorován. Al Wabra také nechala oblast lépe zavodnit a letos je situace mnohem lepší než předloni: biotop je plný stromů s plody Pinhao, další mladé stromky rostou prakticky na každém kroku a do oblasti se vrátily mnohé ptačí druhy. Zatímco v srpnu 2012 zde ornitologové zaznamenali 54 druhů ptáků, letos jich bylo již 118, včetně pěti druhů papoušků: amazoňanů rudoocasých, amazoňanů modročelých, aratingů dlouhoocasých, aratingů kaktusových a arů marakán.

K TÉMATU: S vypouštěním arů škraboškových do přírody se nezačne dříve, než jich bude alespoň 150

Právě poslední jmenovaný druh je pro projekt návratu arů škraboškových do volné přírody nejdůležitější, protože v minulosti s ním arové škraboškoví nezřídka vytvářeli společná hejna. Vůbec poslední divoce žijící samec ary škraboškového navíc tvořil pár se samicí ary marakány a několikrát se neúspěšně pokusili zahnízdit, než samec v roce 2000 zmizel. Poté byl ara škraboškový oficiálně prohlášen za druh vyhynulý v přírodě. Dřívější pokusy o jeho umělé vysazení zpět do volné přírody selhaly. Nynější projekt, na němž Al Wabra spolupracuje s brazilskou vládní agenturou pro životní prostředí ICMBio, je naplánován na roky 2013 až 2030 a s prvním vypouštěním papoušků do přírody počítá nejdříve před rokem 2020.

Chovné zařízení Nest pro ary škraboškové v brazilském Sao Paulu:

Úvodní foto: AWWP

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 14. až 16. března 2014

Dálší článek

Katastrofa, říká o holandském zákazu ručního odchovu papoušků americký průkopník volného letu Chris Biro

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější