Aratinga dlouhoocasý (Psittacara acuticaudatus)

Jeden z největších druhů aratingů. Celkově je zbarven zeleně, spodní část těla je žlutější. Čelo, temeno, uzdičku, líce a příuší jsou tmavě modré, prsa občas mívají modrý nádech. Střední ocasní pera jsou zelená, krajní hnědavě červená. Nahé okruží oka bílé, zobák je na horní čelisti rohový, špička černá, dolní čelist šedavě černá. Oko má žluté, běhák růžově šedý. Dorůstá délky 38 cm a hmotnosti do 200 g.

Ve volné přírodě žije na třech větších územích Jižní Ameriky, která jsou od sebe izolovaná. Jde o východní Kolumbii a severní Venezuelu, dále jižní Praguay a severní Argentinu, a konečně jihozápadní Brazílii. Divoká populace je velmi početná, není ohrožen. Existuje pět poddruhů: aratinga dlouhoocasý brazilský (Psittacara acuticaudatus acuticaudatus), aratinga dlouhoocasý venezuelský (Aratinga acuticaudata haemorrhous), aratinga dlouhoocasý bolivijský (Psittacara acuticaudatus neumanni), aratinga dlouhocasý kolumbijský (Psittacara acuticaudatus koenigi) a aratinga dlouhoocasý ostrovní (Psittacara acuticaudatus neoxena).

Chov v zajetí

Celkem běžně chovaný druh aratingy, i když nepatří mezi nejpopulárnější papoušky svého rodu. Na chov není příliš náročný, podobně jako ostatní aratingové dokáže být ale velmi hlučný. V Evropě se chovají pravděpodobně jen dva z pěti poddruhů: aratinga dlouhoocasý brazilský a aratinga dlouhoocasý vezenuelský. Nepodléhá povinnosti registrace podle mezinárodní úmluvy CITES.

V České republice jej poprvé odchoval v roce 1987 Pavel Kardasz, nyní je odchováván každoročně několika chovateli, ale ne příliš početně.

Dostupnost a cena

Běžně dostupný druh papouška na českém trhu, sporadicky jsou mláďata nabízena v chovatelské inzerci na webu. V roce 2011 se cena za jedince pohybovala okolo tří tisíc korun. Pohlavně dospělí ptáci, nemluvě o harmonizujících párech, které za sebou mají úspěšné odchovy, jsou dražší.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Papouščí ZOO Bošovice (u Vyškova)