Těsně před ukončením sčítání kriticky ohrožených papoušků neofém oranžovobřichých, které se po zimě vrátily z jižního pobřeží Austrálie na hnízdiště v Tasmánii, evidují ochránci přírody celkem 90 ptáků. Z toho 62 jsou ptáci, kteří se vylíhli ve volné přírodě 28 bylo vypuštěno do přírody poté, co byli odchováni v některé ze záchranných a chovných stanic na Tasmánii a v Austrálii. Informovali o tom zástupci záchranného programu neofémy oranžovobřiché na svém oficiálním profilu na Facebooku. Mezi navrátilci převažují samci, jichž je 53, zatímco samic se vrátilo 37. Ornitologové doufají, že konečné číslo bude ještě vyšší, sčítání před hnízdní sezónou totiž skončí až tento týden.
Na konci minulé hnízdní sezóny odlétalo do zimovišť za Bassovou úžinou 188 neofém oranžovobřichých. Dosud se na hnízdiště vracela méně než polovina ptáků. Zimu a náročnou migrační trasu většinou nezvládli mladí ptáci a pak také ti, co byli do přírody vypuštěni ze zajetí. Poměr přeživších se ale každoročně navyšuje a letos by měl být rekordní. Podle odhadů ochránců přírody by se mělo ze zimovišť vrátit až 128 ptáků. To by bylo nejvíc v historii záchranného projektu, který probíhá nepřetržitě od poloviny devadesátých let minulého století. Tehdy ve volné přírodě zbývaly jen dvě až tři desítky vzácných neofém, ale v zajetí byla poměrně silná záložní populace, kterou se dařilo rozšiřovat. Díky tomu také mohlo začít vypouštění papoušků do volné přírody.
Tasmánie se připravuje na příchod ptačí chřipky
Návrat neofém oranžovobřichých do přírody ale komplikuje fakt, že jde o tažné ptáky. Papoušci vylíhnutí v zajetí nemají šanci naučit se odlétat na zimu na sever, a tak je musí ochránci vypouštět dostatečně brzy po hnízdní sezóně nebo i na jejím začátku. Záleží na tom, zda zrovna chtějí posílit hnízdící nebo migrující populaci. Každopádně ptáci odchovaní v zajetí se musí dostatečně včas sblížit s divokým ptáky a společně s nimi na podzim odlétnout na jih Austrálie. Těm, kteří to nedokážou, se snaží ochránci pomoci odchytem a umístěním do záchranných stanic, kde stráví zimu. K vypouštění dochází i v místech zimování neofém oranžovobřichých v australském státu Victoria a v Jižní Austrálii.
Záložní populaci těchto vzácných papoušků v zajetí v minulosti ohrožoval cirkovirus (PBFD), kvůli kterému musely být některé chovy zcela izolovány a vyřazeny ze záchranného projektu. Aktuální hrozbou pro neofémy je ale ptačí chřipka, která se rozmáhá v Austrálii a každým dnem se očekává její příchod do Tasmánie. „Nemoc tu ještě není, ale my se na ni připravujeme,“ ujistilo koncem minulého týdne tasmánské ministerstvo životního prostředí. Zároveň zveřejnilo adresu internetové stránky, kde je možné hlásit nemocná a uhynulá zvířata a informovat se, jak chránit ptáky chované v zajetí a co majitele ptáků čeká při vypuknutí nákazy.
Úvodní foto: Orange-bellied Parrot Tasmanian Program / Justin McManus