Přítrž masovému odchytu a nelegálnímu vývozu původních druhů papoušků chtějí učinit vlády v Indonésii a na Filipínách. Jak informovala mezinárodní ornitologická organizace BirdLife International, jejímž členem je i Česká společnost ornitologická, v dubnu se vládní úředníci obou zemí připojili k zástupcům organizací Haribon (filipínská pobočka BirdLife) a Burung Indonesia (indonéská pobočka BirdLife) a sektetariátu BirdLife International, aby pracovali na nové strategii potírání nelegálního odchytu a obchodování s papoušky. „Toto setkání proběhlo v kritické době, kdy hodnota pašovaných ptáků roste, a tudíž o ně roste poptávka,“ konstatuje BirdLife International.
Obě země už úzce spolupracují při potírání pašeráků zvířat. Loni v říjnu se společně podílely na repatriaci 73 papoušků zabavených po nelegálním vývozu z Indonésie a Filipín. Jde jen o špičku ledovce. Nejnovější Zpráva OSN o drogách a kriminalitě uvádí, že jen mezi lety 2015 a 2021 tvořili papoušci čtyři procenta všech záchytů nelegálně vyvezených a prodávaných volně žijících zvířat na světě. V Asii navíc v posledních letech stoupá nelegální obchod s papoušky odchycenými v přírodě a prodávanými na domácí mazlíčky. Při jejich odchytu pytláci často používají drastické metody jako speciální lepidlo, které nanesou na větve stromů, které ptáci nejraději používají pro hřadování. Poté tam nalákají papoušky pomoc návnady, což je většinou pták stejného druhu zavřený v kleci.
V některých regionech pašuje každá vesnice
Po odchycení jsou ptáci pašováni z indonéských ostrovů do velkých přístavů v jihovýchodní Asii. Trasa často vede přes moře mezi Indonésií a jižními ostrovy Filipín. „Pašování papoušků probíhá v oblastech, které jsou nejhůře monitorovatelné,“ konstatuje Benny Aldain z organizace Burung Indonesia. „Případová studie z roku 2018 zaměřená na severní Maluky odhalila, že téměř každá tamní vesnice byla zapojena do odchytu papoušků. Přestože se situace zlepšila díky intenzivní snaze o ochranu, podobné problémy přetrvávají na jihu Maluk.“ Už jen samotný transport z divočiny do civilizace může být pro odchycené papoušky smrtelný. Pytláci je často převáží nastrkané v pet lahvích s odšroubovanými víčky, aby se neudusili. Mnoho ptáků stresem uhyne a pokud přežijí, vykazují známky stresu, jako se škubání peří a další sebepoškozování.
Některé populární druhy papoušků nelegální obchod přímo ohrožuje na existenci a jejich divoké populace dramaticky klesají. Nejvíce ohroženi jsou v tomto smyslu kakaduové bílí a loriové žlutohřbetí. „Nezákonný obchod s papoušky neohrožuje pouze tyto nádherné ptáky, ale také křehkou rovnováhu našich ekosystémů, z níž všichni těžíme. Využijme této příležitosti k vybudování partnerství, posílení mezinárodní spolupráce a podnikněme zásadní kroky proti pašeráctví. Společně můžeme zajistit lepší budoucnost papouškům a všem bytostem závislým na zdravých ekosystémech,“ vyzývá Arlie Endonila, koordinátorka nadace Haribon, která je filipínskou pobočkou organizace BirdLife International.
Úvodní foto: Northeastlivetv.com