Měl by v nové Evropské komisi, jejíž složení ve středu oznámí znovuzvolená předsedkyně komise Ursula von der Leyen, zasednout člen, který se bude výhradně zabývat dobrými životními podmínkami zvířat chovaných v zajetí? Aktivisté za práva zvířat ze západní Evropy se o to již delší dobu snaží a minulý týden na toto téma svolali online seminář. Navázali jím na kampaň #EUforAnimals, k níž se v minulém volebním období připojilo 208 europoslanců a následně v petici na 309 tisíc občanů EU, kteří požadovali, aby konkrétní komisař dostal na starosti oblasti zdraví, bezpečnosti potravin a dobrých životních podmínek zvířat (welfare). Zároveň nechtějí, aby tato agenda skončila u resortu zemědělství.
„Hlavně ne pod zlobbované zemědělství“
Seminář, který se konal 4. září, se týkal prakticky výhradně welfare hospodářských zvířat a požadavek aktivistů, aby tato agenda nebyla spravována resortem zemědělství, pramení z obav, že v této oblasti lze prolobbovat cokoli, co by podmínky welfare v hospodářských chovech torpédovalo. Podle Petra Rotha, konzultanta Terarijní společnosti Praha ve věci pozitivního seznamu zvířat Evropské unie, jsou požadavky na welfare v hospodářských chovech rozumné a dají se podpořit u ze strany chovatelů. Seminář se kromě toho okrajově dotkl i chovu psů a koček, zájmových chovů exotických zvířat však nikoli. To ale neznamená, že by případný eurokomisař pro welfare nemohl převzít agendu pozitivního seznamu zvířat, o jehož vznik aktivisté usilují.
Vytvoření pozice komisaře EU pro dobré životní podmínky zvířat podporuje podle organizace Eurosgroup of Animals na 70 procent Evropanů. Sdružená se odvolává na průzkum z června letošního roku, který si zadala u renomované agentury Ipsos. Navíc tvrdí, že podporu této myšlence vyjádřila i stovka aktuálních europoslanců zvolených letos v červnu. „Komisař pro dobré životní podmínky zvířat by měl dokonalé postavení k tomu, aby provedl slíbenou revizi zastaralých právních předpisů EU v oblasti dobrých životních podmínek zvířat kromě jiných důležitých priorit,“ konstatuje organizace, která zdůraznila, že tato oblast by měla být spravovaná vlastním generálním ředitelstvím a nikoli již existujícím generálním ředitelstvím pro zemědělství.
Nový eurokomisař pro pozitivní seznam zvířat?
„Rádi bychom zdůraznili, že hlavní odpovědnost za dobré životní podmínky zvířat by v žádném případě neměla nést GŘ AGRI. Jak je na úrovni EU potvrzeno od roku 1999 Amsterodamskou smlouvou a v současnosti článkem 13 Lisabonské smlouvy, všechna zvířata jsou vnímající bytosti. Nikdy by se s nimi nemělo zacházet jako s pouhými produkty a komoditami,“ uvádí Eurogroup for Animals v tiskové zprávě ze zářijového semináře. Pod nového eurokomisaře by podle aktivistů měla spadat celá škála témat, jako je ochrana volně žijících zvířat, zvířat využívaných pro vědecké účely, koní či hospodářských zvířat.
„Převedení dobrých životních podmínek zvířat zpět na GŘ AGRI by mohlo riskovat zvětšování neobhajitelných problémů pro pokrok v této oblasti politiky, kde by hospodářské zájmy s větší pravděpodobností zastínily obavy o dobré životní podmínky. Potenciální střety zájmů v tomto posunu by mohly podkopat pokrok dosažený v minulých letech,“ dodalo sdružení. „Asi bude docela klíčové, pokud opravdu 11. září vyhlásí Ursila von der Leyen nového komisaře pro animal welfare. Tam by pak asi časem přešla i agenda pozitivních seznamů, což by nemusela být dobrá zpráva,“ míní Petr Roth. Připomeňme, že studie vhodnosti a proveditelnosti evropského pozitivního seznamu zvířat, kterou si zadalo generální ředitelství Evropské komise pro životní prostředí, by měla být hotova na jaře příštího roku.