Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Ara škraboškový (Cyanopsitta spixii)

Jediný druh papouška na světě, který je oficiálně prohlášen za vyhubeného, poslední desítky exemplářů žijí jen v zajetí. Jde o střední druh ary, dorůstá délky 56 cm a hmotnosti 360 gramů. Oproti jiným arům není příliš pestře zbarvený, je nenápadně šedomodrý. V přírodě žil na malém území ve východní Brazílii, kde byl poslední exemplář spatřen v roce 2000. V té době zde přežíval už jediný samec, který vytvořil pár se samicí ary marakány. Před jeho zmizením měli být do přírody vypuštěni arové škraboškoví odchovaní v zajetí, ale ztrátou posledního divoce žijícího jedince byl tento projekt zastaven.

Ara škraboškový ale nikdy nebyl v přírodě běžný. V roce 1819, kdy byl objeven, se jeho populace odhadovala na 180 jedinců. Poměrně brzy ale začala dramaticky klesat, zejména kvůli úbytku jeho biotopu – kácení hnízdních stromů. Už v roce 1984 žili v přírodě jen čtyři poslední ptáci tohoto druhu. Osud ary škraboškového inspiroval tvůrce animovaného filmu Rio, který popisuje záchranu tohoto druhu papouška. Stejně jako většina dalších arů je i tento zařazen do přílohy přílohy I Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).

Chov v zajetí

V roce 2011 žila na celém světě v zajetí asi stovka jedinců. Chovnou knihu vede Loro Parque Tenerife na Kanárských ostrovech, kde se daří tento druh každoročně odchovávat. Nejvíce arů škraboškových ale vlastní chovná stanice Al Wabra v Kataru, kde jich bylo ke konci roku 2011 celkem 56, z toho 27 jich tato stanice odchovala. Osm arů škraboškových bylo v Loro Parque Tenerife, čtyři v ZOO Sao Paulo v Brazílii, tři v Lymington Foundation v Sao Paulu v Brazílii a čtyři v chovné stanici ACTP v Berlíně, kde byla v roce 2011 odchována dvě mláďata.

Kromě toho je uváděno dalších 20 exemplářů v soukromých chovech v Brazílii, 18 jedinců u chovatelů ve Švýcarsku, čtyři v ptačím parku Walsrode v Německu, čtyři u soukromého chovatele na Filipínách, čtyři u soukromého chovatele v Kataru a jeden v ZOO Neapol v Itálii. Podle neověřených zpráv vlastní aru škraboškového i nejmenovaní chovatelé ve Spojených státech, Japonsku, Portugalsku a bývalých zemích Jugoslávie.

Dostupnost a cena

Ara škraboškový je prakticky nedosažitelný jak pro soukromé chovatele, tak pro zoologické zahrady a chovné stanice. Vzhledem k tomu, že jde o nejvzácnější druh papouška na světě, na kterého se vztahuje ta nejpřísnější ochrana, nelze jej získat legální cestou. Ještě v dobách, kdy ve volné přírodě žily poslední exempláře tohoto druhu, za ně zájemci na černím trhu nabízeli 40 tisíc dolarů (pro porovnání: dnešní cena ary hyacintového je 20 tisíc dolarů). Nyní se cena ary škraboškového na černém trhu odhaduje na 200 tisíc dolarů a více (v přepočtu asi čtyři miliony korun).

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..