Nejznámější a nejčastěji chovaný druh amazoňana. Celkově je zelený s černým lemováním konců peří, čelo a přední uzdičku má modré. Přední část temene je žlutá s bílým odstínem, zadní temeno, okolí očí, příuší, předlí líce a hrdlo jsou žluté. Zobák má šedý, oko oranžové, běhák šedý. Dorůstá délky 37 cm a hmotnosti do 500 g.
Ve volné přírodě žije v severovýchodní Brazílii, Paraguay a severní Argentině. Jde o vůbec nejrozšířenější druh amazoňana, jehož populace se odhaduje na desítky až stovky tisíc exemplářů. Hojně byl dovážen do Spojených států a Evropy, až musel být odchyt tohoto druhu zakázán. Přesto není zařazen mezi druhy, na které se vztahuje úmluva CITES. Existují dva poddruhy: amazoňan modročelý severní (Amazona aestiva aestiva) a amazoňan modročelý jižní (Amazona aestiva xanthopteryx). Někteří zoologové uvádějí až šest poddruhů, protože existuje větší množství barevných variací tohoto druhu.
Chov v zajetí
Nejčastěji chovaný amazoňan, a to jak ve světě, tak u nás. Nejméně náročný na chov, úspěšně odchovává mláďata i v méně příznivých podmínkách. Velmi často, nejčastěji ze všech druhů amazoňanů, je chován jako domácí mazlíček. Cenově je nejdostupnější ze všech amazoňanů, navíc nepodléhá povinnosti registrace jako druhy, na které pamatuje mezinárodní úmluva CITES.
První doložený odchov tohoto druhu v České republice je z roku 1963, kdy se je podařilo rozmnožit Janu Královi. Vzhledem k tomu, že v bývalém Československu byl tento druh běžně chován už od 30. let minulého století, ale zřejmě nepůjde o skutečně první odchov na našem území. Nyní jej odchovávají desítky až stovky tuzemských chovatelů a existují dokonce i jeho barevné mutace.
Dostupnost a cena
Nejdostupnější druh amazoňana u nás. Velmi často je odchováván, a to i uměle jako domácí mazlíček. V chovatelské inzerci jde o nejčastěji nabízený druh amazoňana, jehož cena poslední léta strmě klesala, takže v roce 2011 stálo mládě i méně než osm tisíc korun. Starší, zejména pohlavně dospělí ptáci a harmonizující páry s úspěšnými odchovy jsou dražší.
Výskyt v českých a moravských ZOO
ZOO Ústí nad Labem
ZOO Jihlava
Papouščí ZOO Bošovice (u Vyškova)
5 Comments
Dobrý den. Jsem začatečník co se týče chovu papoušků. Mám doma amazoňana modročelého, stáří +- púl roku. Je normální že má mezi klasickými peříčky i šedá peříčka, která jsou hedvábná a vypadávají ?
Předem děkuji za odpověď.
Ano to je zcela normální. Jde o prachové peří. Přepeřování. Touhle dobou bude jistě již skoro celý přepeřený a krásný. Především v tuhle dobu kdy se přepeřuje je vhodné přidávat do stravy spousty vitamínů.
Já používám kapky PAGANOL od společnosti Beaphar. Papoušek má pak krásně sytě barevné peří.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat mam teď mlady a zajimalo by me zda samicce mam davat nake speciální jidlo nebo na co mam davat pozor děkuji.
Dobrý den, chci si pořídit Amazoňana modroceleho a zajimalo by mě jestli potřebujete nějakou veterinární péči (například očkování a podobně) děkuju za odpověď
Dobrý den.
Máme 7měs.amazoňana samce- stále večer dokrmujeme a v kleci nic nežere…nad kleci ma posezeni s miskama- tamto ubývá…
Ted si začal škubat ocasní péra.
Můžete prosím poradit co s tim?