Amazoňan modročelý (Amazona aestiva)

Nejznámější a nejčastěji chovaný druh amazoňana. Celkově je zelený s černým lemováním konců peří, čelo a přední uzdičku má modré. Přední část temene je žlutá s bílým odstínem, zadní temeno, okolí očí, příuší, předlí líce a hrdlo jsou žluté. Zobák má šedý, oko oranžové, běhák šedý. Dorůstá délky 37 cm a hmotnosti do 500 g.

Ve volné přírodě žije v severovýchodní Brazílii, Paraguay a severní Argentině. Jde o vůbec nejrozšířenější druh amazoňana, jehož populace se odhaduje na desítky až stovky tisíc exemplářů. Hojně byl dovážen do Spojených států a Evropy, až musel být odchyt tohoto druhu zakázán. Přesto není zařazen mezi druhy, na které se vztahuje úmluva CITES. Existují dva poddruhy: amazoňan modročelý severní (Amazona aestiva aestiva) a amazoňan modročelý jižní (Amazona aestiva xanthopteryx). Někteří zoologové uvádějí až šest poddruhů, protože existuje větší množství barevných variací tohoto druhu.

Chov v zajetí

Nejčastěji chovaný amazoňan, a to jak ve světě, tak u nás. Nejméně náročný na chov, úspěšně odchovává mláďata i v méně příznivých podmínkách. Velmi často, nejčastěji ze všech druhů amazoňanů, je chován jako domácí mazlíček. Cenově je nejdostupnější ze všech amazoňanů, navíc nepodléhá povinnosti registrace jako druhy, na které pamatuje mezinárodní úmluva CITES.

První doložený odchov tohoto druhu v České republice je z roku 1963, kdy se je podařilo rozmnožit Janu Královi. Vzhledem k tomu, že v bývalém Československu byl tento druh běžně chován už od 30. let minulého století, ale zřejmě nepůjde o skutečně první odchov na našem území. Nyní jej odchovávají desítky až stovky tuzemských chovatelů a existují dokonce i jeho barevné mutace.

Dostupnost a cena

Nejdostupnější druh amazoňana u nás. Velmi často je odchováván, a to i uměle jako domácí mazlíček. V chovatelské inzerci jde o nejčastěji nabízený druh amazoňana, jehož cena poslední léta strmě klesala, takže v roce 2011 stálo mládě i méně než osm tisíc korun. Starší, zejména pohlavně dospělí ptáci a harmonizující páry s úspěšnými odchovy jsou dražší.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Ústí nad Labem
ZOO Jihlava
Papouščí ZOO Bošovice (u Vyškova)