Známý propagátor volného letu papoušků Chris Biro bojuje za návrat ararů zelených do přírody USA

UVNITŘ VIDEO – Do problémů s úřady v Arizoně a Utahu se dostal známý americký propagátor volného letu papoušků Chris Biro. Jeho nezisková organizace Bird Recovery International (BRI) chce podpořit projekt návratu ararů zelených do arizonského pohoří Chiricahua, kde tito ptáci přirozeně žili ještě ve 40. letech minulého století. Chris Biro si kvůli tomu pořídil několik ararů od chovatelů v Arizoně a Utahu, ale místní úřady mu je odmítají registrovat a tvrdí, že je šéf BRI chová nelegálně. Birovi tak v podstatě hrozí, že mu budou papoušci zabaveni. Proti verdiktu se odvolal.


Poslední původní druh papouška v USA

Arara zelený byl posledním přirozeně se vyskytujícím druhem papouška v kontinentální části Spojených států. Početná populace těchto ptáků obývala Arizonu, Utah, Texas, Jižní Karolínu a další americké státy Jihozápadu, ale nyní žije pouze v sousedním Mexiku (početnost divoké populace se odhaduje na pět tisíc jedinců). Americký federální úřad U.S. Fish and Wildlife Service (FWS – organizace pro zachování, ochranu a posílení divoce žijící zvěře, rostlin a jejich biotopů – něco na způsob naší České inspekce životního prostředí) si nedávno pohrával s myšlenkou projektu reintrodukce ararů zelených do americké přírody, nakonec ale tento plán vzdal kvůli velké finanční náročnosti.

Chris Biro by ale arary chtěl vypustit v lesích pohoří Chiricahua poblíž města Willcox, v němž má farmu na chov papoušků. Místnímu zpravodajskému webu Willcoxrangenews.com řekl, že z jednání s místními úředníky ochrany přírody nabyl pocitu, že oni sami by mu chov arararů a jejich postupný návrat do přírody povolili, ale mají „svázané ruce“. „Dva vládní úřady v Arizoně řekly Chrisovi ne, aby se uchránily od případných potíží,“ dodala tajemnice a místopředsedkyně BRI Constance Woodman. Někteří ze starších ararů, které Biro chová, totiž nemají doklad původu a jejich dřívější majitelé je nikdy neregistrovali. „Arizona nezná způsob, jakým by mohla jejich chov legalizovat. Ptáci tedy asi budou muset tento stát opustit,“ vysvětlila Woodman.

Ararové zelení se v zajetí poměrně dobře množí, o čemž se mohly přesvědčit mnohé zoologické zahrady ve Spojených státech nebo v Mexiku. V České republice tyto papoušky nikdo nechová. (Foto: Wikimedia.com)

Úřady se snaží kriminalizovat chovatele

Chris Biro se kvůli potížím obrátil na regionální kancelář FSW v Phoenixu, ta mu ale již rok dluží odpověď. Místo toho federální úřad postoupil případ arizonské inspekci, která mu odmítla udělit povolení pro chov ararů. „Uvedl jste, že dva z ptáků pocházejí od chovatele v Arizoně, ale my nemáme žádné záznamy o soukromém chovateli, který by vlastnil takové papoušky,“ napsala inspekce Birovi. „V současné době tyto ptáky nechováte na základě povolení od FSW, ani úřadů státu Utah,“ stojí dále v dopise, v němž mu úředníci vyčetli, že když nezískal povolení od Arizony, snažil se o totéž v sousedním Utahu. Ani tam však Chris Biro neuspěl.

Další arary měl Biro získat od chovatele z Jižní Karolíny, podle úřadů to ale není možné ověřit ani prokázat, zda původ těchto ptáků je legální. Chris Biro ale namítá, že „zákonný status“ ararů lze určit jen velmi obtížně. „Situace je složitá, protože úředníci v různých státech jsou často obeznámeni s výjimečností ararů zelených a jejich chovatelé se často obávají následků, pokud by jejich chov přiznali a pokusili se je registrovat. Bojí se pokut nebo dokonce i vězení,“ vysvětluje Biro. A rovnou uvedl vlastní zkušenost z doby, kdy arary choval v Utahu a obrátil se na místní úřady s žádostí o povolení tohoto chovu. Bylo mu řečeno, že žádné povolení nepotřebuje, ale v sousední Arizoně úředníci vyžadovali ověření, že ptáky choval v Utahu. Poté znovu kontaktoval úřady v Utahu a ty už najednou povolení požadovaly.

Arary chránili indiáni, bílí osadníci je vystříleli

Do podobných potíží se dostali i chovatelé, od kterých Biro získal arary. Obávali se popotahování a raději se ptáků zbavili. Biro nyní v odvolání proti zamítavému verdiktu k jeho žádosti o registraci ptáků píše, že pokud mu Arizona popírá právo vlastnit ptáky, které legálně nabyl, porušuje tím jeho občanská práva, zejména presumpci neviny a právo vlastnit majetek. „To je obzvlášť znepokojivé, protože odmítnutí vydat povolení je založeno na právně perverzní presumpci viny,“ konstatuje Chris Biro. „Protože tu je historicky špatná evidence chovu těchto zvířat, jsem prohlášen za pašeráka a proto mi byla zamítnuta žádost o povolení vlastnit tyto ptáky v Arizoně.“ Podle Bira to znamená, že arizonské úřady mohou chovatele obvinit z trestné činnosti a zabavit mu majetek, aniž by jakkoli porušil morální a etické normy.

Šéf BRI je podle svých slov zklamán z toho, že musí upínat veškeré své síly na boj s úřady místo toho, aby je věnoval projektu návratu ararů zelených do americké přírody. „Bez povolení k jejich chovu nebude možné získat další ptáky od řady jiných chovatelů a tito papoušci postupně uhynou stářím, aniž by se mohli rozmnožit a posloužit projektu jejich návratu do volné přírody v USA,“ říká Chris Biro. Veškeří ptáci chovaní v zajetí na území Spojených států by podle něj měli být zapojeni do plánu reintrodukce druhu zpět mezi americkou avifaunu. Studiem historie zániku původní severoamerické populace ararů zelených Biro zjistil, že ptáci patřili mezi uctívaná zvířata u původních indiánských kmenů Apačů.

Rapidní úbytek ararů na americkém území se datuje do doby, kdy byli Apačové vytlačováni bílými osadníky. Zatímco indiáni papoušky chránili, přistěhovalci je hromadně stříleli. Dalším důvodem rychlého úbytku araraů v USA, který vedl až k jejich vyhynutí, byla ztráta původních biotopů – opět po zásahu člověka. Totéž nyní hrozí i jejich zbytkové populaci v Mexiku.


1 komentář

  1. David Vopravil napsal:

    To se nedá číst aniž by mě to nenas**lo. Než úřady se vůbec pohnou, tak člověk bude mít na svědomí další vyhynutí druhu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..