Arara zelený (Rhynchopsitta pachyrhyncha)

Středně velký papoušek podobný arům nebo aratingům, od kterých se liší charakteristickou lysinou ve tvaru kapky okolo očí. Celkově je světle zelený, čelo a nadočnicové oblouky má červené, u horní čelisti zobáku tmavší. Nahé okolí očí světle žlutavé, křídla na ramenou červená, jinak celá zelená. Zobák černý, oko žluté, běhák tmavě šedý. Dorůstá délky 38 cm a hmotnosti do 300 g.

Ve volné přírodě se vyskytuje výhradně v Mexiku, v hornatých oblastech po celé západní straně země. V minulosti žil i ve Spojených státech, kde se jej pokusili znovu uměle vysadit v Arizoně, ale neúspěšně – ptáci nedokázali čelit tamním dravcům, zejména jestřábům. BirdLife International odhaduje, že v současné době divoká populace čítá od 2 000 do 2 800 jedinců. Proto byl zařazen do první přílohy CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů.

Chov v zajetí

Velmi vzácně chovaný papoušek. Není jasné, zda jej vlastní nějaký český chovatel. Vzácný je i v zahraničních zoologických zahradách. Jeho dovoz je komplikovaný kvůli zařazení tohoto druhu do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES. Odchovy ararů zelených v zajetí se daří jen velmi ojediněle, vyžadují velké množství větví na okus a neustálé podněty, aby se nezačali škubat.

Ve své domovině rád konzumuje borové šišky a uvítá je i v zajetí. V jeho jídelníčku by rozhodně neměla chybět borovicová semena.

Dostupnost a cena

Prakticky nedostupný druh.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..