Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů
Středně velký papoušek podobný arům nebo aratingům, od kterých se liší charakteristickou lysinou ve tvaru kapky okolo očí. Celkově je světle zelený, čelo a nadočnicové oblouky má červené, u horní čelisti zobáku tmavší. Nahé okolí očí světle žlutavé, křídla na ramenou červená, jinak celá zelená. Zobák černý, oko žluté, běhák tmavě šedý. Dorůstá délky 38 cm a hmotnosti do 300 g.
Ve volné přírodě se vyskytuje výhradně v Mexiku, v hornatých oblastech po celé západní straně země. V minulosti žil i ve Spojených státech, kde se jej pokusili znovu uměle vysadit v Arizoně, ale neúspěšně – ptáci nedokázali čelit tamním dravcům, zejména jestřábům. BirdLife International odhaduje, že v současné době divoká populace čítá od 2 000 do 2 800 jedinců. Proto byl zařazen do první přílohy CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů.
Chov v zajetí
Velmi vzácně chovaný papoušek. Není jasné, zda jej vlastní nějaký český chovatel. Vzácný je i v zahraničních zoologických zahradách. Jeho dovoz je komplikovaný kvůli zařazení tohoto druhu do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES. Odchovy ararů zelených v zajetí se daří jen velmi ojediněle, vyžadují velké množství větví na okus a neustálé podněty, aby se nezačali škubat.
Ve své domovině rád konzumuje borové šišky a uvítá je i v zajetí. V jeho jídelníčku by rozhodně neměla chybět borovicová semena.
Dostupnost a cena
Prakticky nedostupný druh.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.