Holandsko se chystá zakázat ruční dokrmování papoušků. Bylo by první na světě

Ručně dokrmované mládě žakaPřekvapivou informaci o chystaném zákazu ručního dokrmování mláďat papoušků v Holandsku přinesl server CityParrots.org. Podle něj má být příslušný zákon přijat letos v červenci a půjde o rozšíření již platné legislativy, podle níž není možné do určitého věku oddělovat mláďata savců od samic. To samé nařízení by nyní mělo platit i pro papoušky. „Pokud zákon projde parlamentem, mladí papoušci by museli zůstat u rodičů až do chvíle, kdy budou schopni samostatně přijímat potravu,“ konstatuje web. Chovateli, který by nařízení porušil, by hrozilo půlroční odnětí svobody nebo pokuta až do výše 20 250 euro (přes půl milionu korun).

Pokud norma projde, stane se Holandsko vůbec první zemí na světě, která zakáže ruční dokrmování papoušků. Návrh zákona pamatuje na výjimky, ty se ale striktně týkají naléhavých případů, kdy je ohrožen zdravotní stav rodičů nebo mláděte. „Důkazní břemeno v těchto případech však spočívá na chovateli,“ upozorňuje server. Předkladatelé návrhu zákona vycházejí z mnoha vědeckých publikací, v nichž jsou popisovány psychické deprivace mláďat odchovaných uměle, bez přirozené rodičovské péče. Takoví ptáci mají podle zmíněných studií v pozdějším životě behaviorální problémy, často se škubou a mrzačí, jsou nadměrně hluční a za přirozeného sexuálního partnera považují člověka, nikoli papouška svého druhu.

Ochočování mláďat by mělo být povoleno

Všechny tyto důvody považují předkladatelé zákona za natolik závažné, že chtějí ruční dokrmování papoušků zcela zakázat. Zákon by však neměl mířit zcela proti papouščím domácím mazlíčkům. Návrh počítá s možností krátkodobého odebírání mláďat z budek pro postupné ochočování a případné dokrmování, papoušci by ale měli být pokaždé vráceni rodičům a odchováni přirozeným způsobem až do odstavu. Povolené by mělo být i kroužkování a veterinární prohlídky mláďat, odběr vzorků pro určování pohlaví a testy na různé ptačí choroby.

K TÉMATU: Kompromis ohledně invazních druhů v EU je v nedohlednu. Evropská komise trvá na přísné regulaci

Ruční dokrmování je zejména u větších druhů papoušků velmi rozšířeným způsobem, jak vychovat domácí mazlíčky. Velmi časté je zejména u žaků, arů, kakaduů nebo amazoňanů. Žakové, kteří nejsou odchováni ručně, jsou prakticky neprodejní (případně jen v určitém stáří, kdy jsou sami schopni reprodukce). Na druhou stranu, pokud se takto odchovaným ptákům majitelé patřičně nevěnují, vede to různým psychickým poruchám a takoví papoušci pak mohou mít poruchy chování po celý zbytek života. Nemluvě o tom, že takoví jedinci jsou pak zcela ztraceni pro chov v páru, protože papouška opačného pohlaví (ne-li jakéhokoli papouška) odmítají.

Souhlasíte se zákazem ručního dokrmování papoušků, který připravuje Holandsko?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

3 komentářů

 1. Milada Č. napsal:

  Citace: „Návrh počítá s možností krátkodobého odebírání mláďat z budek pro postupné ochočování a případné dokrmování, papoušci by ale měli být pokaždé vráceni rodičům a odchováni přirozeným způsobem až do odstavu.“

  A můj dotaz: Dělá to takhle někdo? Sice nejsem bůhví jak zkušený chovatel, ale přesně tohle se mi líbí a přesně takhle jsem si v duchu představovala, že by měl vypadat můj ptačí kamarád, kterého bych si ráda pořídila. Ne zcela plachý, nezvyklý na lidskou ruku, ale také né absolutně citově závislý na mou osobu a strádající ve chvíli, kdy čas trávím jinak než s ním. Pokud někdo souhlasí s touhle filosofií, ráda bych se na něj obrátila. Děkuji. Milada Č.

 2. Jan Potůček napsal:

  Těžko říct, ale pokud takoví chovatelé jsou, budou rozhodně v menšině. Naprostá většina chovatelů, kteří prodávají mláďata jako domácí mazlíčky, je odchovává ručně a debírá je rodičům v určitém věku, aniž by se vraceli do hnízdní budky. Krom jiného tím stimulují chovný pár k dalšímu hnízdění a maximalizaci zisku z prodeje mláďat. Někteří odebírají rovnou i snůšku, jakmile se prokáže, že je oplozená, a dají mláďata vylíhnout v líhni. Taková mláďata nikdy nepoznají rodičovskou péči. Je to smutné, ale to běžná praxe – dokrmování domácích mazlíčků je prostě byznys.

 3. Jakub napsal:

  Podle mě záleží na druhu, u kterého je tento zákon aplikován,ale je to zajímavá myšlenka. ale asi nemá smysl zakazovat dokrmování vzácných druhů – to ovšem lze odůvodnit případnou záchranou života mláděte u nejistého hnízdění…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..