Kompromis ohledně invazních druhů v EU je v nedohlednu. Evropská komise trvá na přísné regulaci

aratinga škraboškovýUVNITŘ DOKUMENTY – V neústupnou poziční válku mezi výborem Evropského parlamentu pro životní prostředí a Evropskou komisí se změnilo projednávání návrhu nařízení o potírání invazních druhů zvířat a rostlin na území členských států Evropské unie. Zatímco Evropská komise prosazuje tvrdý postup bez výjimek a kompromisů, který počítá s vytvořením celoevropského seznamu 50 zakázaných druhů zvířat a rostlin, jejichž chov či pěstování by bylo výrazně omezeno, Evropský parlament navrhuje měkčí řešení s možnostmi národních výjimek. S tím však komise zásadně nesouhlasí a nadále trvá na represivním řešení.

„Komise se chová velmi fanaticky“

„Po dnešním souboji s vyjednavačem Evropské komise ředitelem DG ENVI Karlem Falkenbergem mám dojem, že kompromisní návrh nařízení o invazních nepůvodních druzích hned tak na stole nebude,“ postěžoval si v úterý pozdě večer na svém profilu na sociální síti Facebook český europoslanec Pavel Poc (ČSSD), který je zpravodajem návrhu ve výboru pro životní prostřední Evropského parlamentu. „Evropská komise má patrně pocit, že nejlíp vždycky všechno vyřeší přísná regulace, což je samozřejmě nesmysl. Bylo by dobré, kdyby tihleti superúředníci aspoň občas vylezli z kanceláří do terénu, aby nebyli tak bohorovní,“ dodal.

K TÉMATU: Evropská komise zveřejnila návrh nařízení o invazních druzích. Vznikne seznam zakázaných zvířat a rostlin

Poc je autorem komplexního pozměňovacího návrhu, z něhož zmizela kvantifikace 50 zakázaných druhů a umožňuje jednotlivým členským státům EU, ale i celým regionům získat výjimky ze zákazu chovu nebo pěstování zakázaných druhů, pokud prokáží, že na jejich území nepůsobí škody a nejsou invazní. Podle Poce je totiž nesmysl, aby se zákaz u konkrétních druhů týkal celé EU, když mezi jednotlivými státy existují značné klimatické rozdíly. Ty neumožňují tropickým druhům zvířat a rostlin volně přežívat v mírných či severských pásmech, ale tamní chovatelé či pěstitelé by na nařízení doplatili.

Návrh nařízení EK k potlačování invazních druhů by potucek793

Do voleb se to už nestihne

Druh, který by byl podle chystaného nařízení Evropské komise prohlášen za invazní, by totiž nebylo možné v zajetí nadále rozmnožovat a v případě, že by jeho chov byl velmi rizikový – tedy že by hrozily reálné úniky do volné přírody – by byly všechny exempláře zabaveny a zlikvidovány. S tím zásadně nesouhlasí majitelé farem pro chov kožešinových zvířat, protože mezi invazní druhy v Evropě patří norek americký, jedna z šelem, které jsou ve velkém množství chovány právě kvůli kožešině. Faremní lobby si u výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí prosadila výjimku, kterou s jistým sebezapřením schválil i Pavel Poc.

ČTĚTE TAKÉ: Europoslanci z výboru životního prostředí schválili národní výjimky v boji proti invazním druhům

Pat, do kterého se dostalo projednávání nařízení o invazních druzích, může vést k odložení celé problematiky až na dobu po letošních květnových volbách do Evropského parlamentu. S touto variantou počítá i europoslanec Poc, který půjde do voleb z třetí pozice na kandidátce ČSSD. „Ano, ten konflikt je skutečně hodně velký. Odpovídá to velkému rozdílu koncepce Komise a mého návrhu. Komisař Potočnik to bere hodně osobně a chová se jako ochranářský ajatoláh. Proto chci jít do prvního čtení se svým návrhem v dubnu a teprve v novém parlamentu v září začít znovu vyjednávat s Radou a novou Komisí,“ řekl Poc serveru Ararauna.cz.

Zpráva Pavla Poce s pozměňovacím návrhem k nařízení Evropské komise o invazních druzích by potucek793

Nařízení nebude platit dříve než v roce 2018

„Kromě toho, Rada má nejednotnou pozici, půlka členských států je spíš pro mou variantu, půlka podporuje Komisi. Myslím, že nejlepší teď bude počkat na vyjasnění názorů Rady,“ míní europoslanec. Zdržení legislativního procesu se projeví i oddálením účinnosti chystaného nařízení. Pavel Poc původně předpokládal, že parlament normu schválí ještě před letošními volbami a platit začne od roku 2017. Nyní to vypadá, že do posledního čtení v Evropském parlamentu by nařízení mělo jít až v příštím roce. Účinnost by se tedy posunula o rok, v České republice by nová pravidla pro invazní druhy platila od roku 2018.

ROZHOVOR: Europoslanec Pavel Poc: směrnice o invazních druzích by mohla zavést registrace chovu jako CITES

„Při standardním procesu by směrnice měla začít platit ve všech členských zemích do tří let od schválení Evropským parlamentem a Evropskou radou. Pokud by se tam objevil nějaký problém, může to trvat pět let. Ale v případu podobné úpravy, která se týkala velikosti slepičích klecí, to bylo 12 let, než se nové normě přizpůsobilo kompletně celé evropské zemědělství. V případě směrnice o invazních druzích si nemyslím, že by ta bolest měla být taková. Určité vstupy do zemědělské politiky tam ale budou také, takže záleží na tom, co jim řeknou zemědělci,“ řekl Poc v dřívějším rozhovoru pro server Ararauna.cz.

Úvodní foto: Flickr.com

Předchozí článek

V kolumbijské metropoli Caracasu létají modře zmutovaní arové ararauny. Pochází z přírody

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 14. až 16. února 2014

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější