Europoslanci z výboru životního prostředí schválili národní výjimky v boji proti invazním druhům

mníšek šedýUVNITŘ DOKUMENT – Vytvoření omezeného seznamu 50 zakázaných nepůvodních invazních druhů rostlin a zvířat a celoevropskou působnost nařízení Evropské komise v boji proti těmto druhům bez možnosti národních a regionálních výjimek odmítli členové Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Evropského parlamentu (ENVI). Většina členů výboru minulý týden podpořila komplexní pozměňovací návrh českého europoslance a zpravodaje připravovaného nařízení Evropské komise Pavla Poce (ČSSD), který počítá s možností odlišného postupu členských zemí EU oproti celoevropskému nařízení.

Česko by mohlo u konkrétních druhů žádat o výjimky

V praxi to znamená, že pokud by byl za invazní druh prohlášen mníšek šedý, Česká republika by mohla prokázat, že na jejím území tento papoušek nezpůsobuje žádné škody a není invazní, čímž by se vyvázala z povinnosti zasáhnout proti jeho populaci ve volné přírodě, ale také ze zavádění zákazu nebo omezení jeho chovu v zajetí. Návrh Evropské komise totiž u prokázaných invazních druhů požaduje zákaz jejich rozmnožování v zajetí, převoz v rámci EU i další volné nakládání. Chovatelé, kteří takové druhy vlastní, budou muset zajistit, aby se nemohly dále rozmnožovat a nechají je pouze „dožít“.

K TÉMATU: Evropská komise se pře s Evropským parlamentem o zákaz chovu invazních druhů. Odmítá výjimky

Víc než o papoušky se ale europoslanci z výboru životního prostředí přeli o invazní druhy kožešinových zvířat, jejichž zařazení na „negativní seznam“ by prakticky zlikvidovalo byznys kožešinových farem. “Jak to tak bývá, celá diskuse se nakonec upřela k jednomu hlavnímu problému – zda povolit či zakázat takové invazní nepůvodní druhy, které mají potenciální komerční užitek. Chápu ochránce zvířat, kteří jsou proti chovu norků amerických na kožešinových farmách. Na druhé straně existují invazní druhy, jako je křídlatka japonská, u které je možné využití pro léčebné účely nebo jako zdroj energie,” popsal jednání výboru na svém webu Pavel Poc.

Zpráva Pavla Poce s pozměňovacím návrhem k nařízení Evropské komise o invazních druzích by potucek793

Papoušci by na indexu být neměli

“Rozhodování bylo velmi složité a vyjednávání náročná, ale nakonec jsem se rozhodl takovou možnost komerčního využití povolit, ovšem za splnění přísných podmínek,“ dodal Poc. Zástupci kožešinových farem lobovali v Evropském parlamentu už při nedávném semináři, který se zabýval připravovaným nařízením Evropské komise. Do stejné kategorie komerčně využívaných zvířat mohou spadat i papoušci, jimž se však podle Poce ani Komise nechce ve svém nařízení věnovat. A to i přes to, že v jihozápadní Evropě jsou silně invazní hned dva druhy papoušků: vedle zmiňovaného mníška šedého i alexandr malý.

ROZHOVOR: Europoslanec Pavel Poc: směrnice o invazních druzích by mohla zavést registrace chovu jako CITES

“Je potřeba lépe s lidmi komunikovat, co s takovými druhy dělat. Na druhou stranu si nedovedu představit, že by kvůli papouškovi, který je ve Španělsku invazní a způsobuje velké škody, zakázali majitelům a chovatelům jejich domácí mazlíčky. Vše je třeba řešit racionálně, jinak by to nedávalo smysl,“ konstatuje Pavel Poc. Rozhodnutí výboru pro životní prostředí, který patří mezi největší v Evropském parlamentu, ještě nemusí nutně znamenat skutečnou změnu původního návrhu Evropské komise, jak se vypořádat s invazními druhy na území EU. Konečné slovo budou mít všichni europoslanci při hlasování na plénu, ke kterému by mělo dojít letos v dubnu.

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 31. ledna až 2. února 2014

Dálší článek

Vědci objevili první dvě hnízda se snůškou kakapů sovích po tříleté přestávce

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější