Evropská komise se pře s Evropským parlamentem o zákaz chovu invazních druhů. Odmítá výjimky

Alexandr malý u krmítkaPřipravované nařízení Evropské unie o postupu proti nepůvodním invazním druhům zvířat a rostlin rozdělilo Evropskou komisi a Evropský parlament. Komise jako předkladatel návrhu trvá na tom, aby nařízení platilo ve stejném znění ve všech členských zemích Evropské unie a odmítá regionální i národní výjimky. Ty naopak prosazuje český europoslanec Pavel Poc (ČSSD), který je zpravodajem návrhu za Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI), největší z výborů v Evropském parlamentu. Poc chce výjimky kvůli klimatickým odlišnostem jednotlivých států EU.

K TÉMATU: Český europoslanec Pavel Poc zpravodajem návrhu Evropské komise o invazních druzích

„Hodně tvrdě bojuji s Evropskou komisí. Komise by z toho chtěla mít čistě administrativní papír, který by podle mého názoru ohrožoval svobodu v některých zemích. Já chci, aby to byl nástroj k řešení problému, ne k omezování lidí. Tyto dva koncepty se spolu zjevně moc neslučují,“ sdělil Poc serveru Ararauna.cz. Evropský parlament má podle Poce ve sporu zatím mírně navrch, na stranu Výboru ENVI se postavila velká část zastoupení členských států EU. „Komise odmítá regionální, či chcete-li geografickou flexibilitu. Proti některým invazním organismům má smysl a logiku postupovat společně, ale nemá smysl vytvářet zbytečný šikan tam, kde neexistuje problém. Komise si to chce prostě zjednodušit,“ míní Pavel Poc.

Chovatelé papoušků se prý nemusí bát

Český europoslanec se postavil už proti původní úvaze Komise sepsat k návrhu seznam 50 invazních druhů zvířat a rostlin, proti nimž by bylo nařízení v celé EU namířeno. Jakékoli kvantifikace jsou podle Poce zbytečné. „Nejde přeci o počet, ale o smysl. Myslím si, že jich v první fázi nemusí být ani 50. Hodně to bude otázka geografické specifity. Vezměte si vodní hyacint, ve Španělsku a v dalších zemích obrovský problém, nesmírně drahá nevyhnutelná likvidace, u nás bazénová rostlina. Nemá přeci smysl ji u nás zakazovat, ale má smysl koordinovat na evropské úrovni postup proti ní v těch státech, kde působí škody,“ vysvětluje.

ČTĚTE TAKÉ: Evropská komise zveřejnila návrh nařízení o invazních druzích. Vznikne seznam zakázaných zvířat a rostlin

Jako další příklad Poc uvádí plzáka španělského. „Ve Španělsku je tento druh domácí, ve zbytku Evropy je invazivní a působí škody. Nemá smysl prudit Španělsko kvůli jejich domácímu druhu a zároveň je nutné v ostatních státech zakročit,“ popisuje svoji představu o odlišném přístupu nařízení k jednotlivým zemím Unie. Pro chovatele papoušků má ale Pavel Poc dobrou zprávu: „Co se týká papoušů, domnívám se, že nic nehrozí, ani pokud bych nakonec neuspěl, protože posouzení rizik, které je podmínkou zařazení na seznam, pro tyto druhy nemá šanci nikdy vyjít. Kromě toho mám v tomto smyslu neoficiální zprávy z Komise.“

Úvodní foto: Wikimedia.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..