Nejrychlejší papoušek světa? Latam vlaštovčí dokáže létat až 100 km/h

Latam vlaštovčíUVNITŘ VIDEO – Můžete se s ním setkat takřka na každé ptačí burze a mezi českými chovateli už není nikterak vzácný. Málokdo by tipoval, že jde o vůbec nejrychlejšího papouška světa, který dokáže létat rychlostí přes 100 km/h. Právě rychlost a způsob letu mu daly jméno: latam vlaštovčí skutečně vypadá jako taková pestřejší vlaštovka. Ve volné přírodě je ovšem vzácný a Červená kniha ohrožených živočichů IUCN jej vede v kategorii ohrožený. Není divu: divoká populace čítá jen okolo posledních dvou tisíc ptáků a ti hnízdí výhradně na ostrovu Tasmánie, podobně jako nejohroženější papoušek světa – neoféma oranžovobřichá.

Latamové jsou podobně jako loriové nektarožraví papoušci, jde o potravní specialisty závislé na květech eukalyptu Blahovičníku australského (Eucalyptus globulus). Tato rostlina mívá silné a slabé roky, pouze tři roky z deseti let bývá k dispozici dostatečný počet květů, který by uživil všechny hnízdící latamy. Eukalypty jsou pro latamy důležité i z dalšího důvodu: hnízdí v dutinách odumřelých stromů. Víc než polovina eukalyptových lesů v jihovýchodní Austrálii a Tasmánii však byla v posledních desetiletích zničena kvůli zemědělství, výstavbě domů či kácení palivového dřeva. Degradace přirozeného prostředí latamů se negativně odráží na početnosti jejich populace.

Rychlost se jim často stává osudnou

„Latamové hnízdí pouze ve východní Tasmánii a tam se dostávají do střetu zájmy těžařů dřeva a potřeby těchto papoušků,“ konstatuje koordinátor záchranného programu latamů vlaštovčích v Austrálii Chris Tzaros. Negativní roli hraje i změna klimatu, která ohrožuje eukalypty a snižuje počty kvetoucích stromů. Latamové ale doplácí i na svoji rychlost: stále častěji se totiž objevují případy, kdy papoušci ve značné rychlosti narazí do plotu, okna nebo budov a zabijí se. „Latamové se historicky vyskytují v místech, která dříve nebyla obydlena lidmi, takže tam nebyla žádná okna nebo ploty. Nyní ale staveb přibývá a papoušci se s tím nedokáží vyrovnat,“ míní Chris Tzaros.

K TÉMATU: Nejrychlejší papoušci světa, latamové vlaštovčí, nově také v pražské zoologické zahradě

Koordinátor záchranného programu latamů vlaštovčích před lety osobně zažil případ, kdy se pár těchto papoušků zabil o skleněnou stěnu autobusové zastávky. Podobné kolize jsou častějí zejména na tahu papoušků do zimovišť. Na zimu se latamové stěhují z Tasmánie na jihovýchodní pobřeží Austrálie, kde bylo v roce 2012 pozorováno pohromadě dokonce tisíc těchto ptáků, víc než polovina celé světové populace. Zejména v příměstských oblastech se latamové nevyhnou velkým proskleným stěnám a plotům, které se jim mohou stát osudným. Papoušci si navíc zvykli zimovat i přímo v centru jihoaustralského města Victoria, kde mají větší šanci sehnat potravu.

Úvodní foto: Chris Tzaros, BirdLife Australia

Předchozí článek

Běloruský aktivista registroval svoji andulku jako kandidáta do komunálních voleb

Dálší článek

Evropská komise se pře s Evropským parlamentem o zákaz chovu invazních druhů. Odmítá výjimky

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější