Nejrychlejší papoušci světa, latamové vlaštovčí, nově také v pražské zoologické zahradě

Latamy vlaštovčí, nejrychleji létající papoušky světa, si pořídila pražská zoologická zahrada. Ačkoli jde o poměrně často chovaný druh, ve volné přírodě patří mezi kriticky ohrožené. Na Tasmánii, kde je jediné hnízdiště latamů na světě, přežívají poslední dva tisíce těchto ptáků. Papoušek velikosti andulky je zajímavý hned z několika důvodů. Vedle zmiňované rychlosti patří i mezi ptáky, kteří se živí nektarem z květů, podobně jako australští loriové. Proto ho také pražská ZOO zařadila do expozice pro nektarožravé ptáky.

„Latami vlaštovčí jsou v ZOO Praha úplně nově, ve stejné expozici chováme lorie, lorikuly a loríčky, kteří sice nejsou z čeledi loriovitých, ale jsou nějakým způsobem vázáni na nektar,“ řekl serveru Ararauna.cz kurátor ptáků pražské ZOO Antonín Vaidl. „Latama vlaštovčího jsme zvolili jako ohrožený druh, který je atraktivní tím, že jde o nejrychlejšího papouška na světě. Od příští návštěvnické sezóny je umístíme do průchozí návštěvnické voliéry s lorii mnohobarvými, s nimiž budou tvořit zajímavou barevnou kolekci a zároveň to bude zajímavá ukázka způsobu příjmu potravy – nektaru od papouška jiné čeledi,“ dodal.

K TÉMATU: Tasmánská zoo řeší brutální útok. Našla papoušky latamy s utrhanými hlavami

Kromě pražské ZOO chová tyto papoušky i zoologická zahrada Ohrada v Hluboké nad Vltavou. Do soukromých chovů v Česku se začali latamové dostávat už v sedmdesátých letech minulého století, prvního tuzemského odchovu ale docílil až v roce 1992 Václav Běťák. Nyní je úspěšně rozmnožuje celá řada českých chovatelů, jde o poměrně rozšířený druh, který se poslední dobou stále častěji objevuje i v nabídce na ptačích burzách. Ačkoli je ve své domovině hodně vzácný, nebyl zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o ochraně volně žijících živočichů a tak se na jeho chov nevztahuje povinná registrace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..