ZOO Ústí nad Labem si pořídila ary kanindy. Jako jediná v Česku

Návštěvníci zoologické zahrady v Ústí nad Labem budou moci od příští sezóny obdivovat vzácné ary kanindy. Papoušci podobní nejrozšířenějšímu druhu velkých arů, araraunám, budou ve společné voliéře s ary červenouchými a ary araraunami. Serveru Ararauna.cz to řekl kurátor ptáků ústecké ZOO Tomáš Anděl. „Jsme jediná ZOO v Česku, která tento druh chová,“ dodal. Mladý pár arů kanind získala zahrada nedávno výměnou za vlastní dva páry arů vojenských od nymburského chovatele Jana Antoše, který kanindy pravidelně odchovává.

Společně s kanindami chová ústecká ZOO dalších pět druhů velkých arů. Kromě zmíněných araraun, arů vojenských a arů červenouchých jde o ary zelenokřídlé a ary arakangy. Sedmý druh může časem získat ze skupiny ptáků, které předloni zabavila českým chovatelům Česká inspekce životního prostředí a zřejmě propadnou státu. Sama pak uvažuje o rozšíření chovu i o další velké ary, čímž by se přiblížila zoologické zahradě Lešná ve Zlíně, jež má z tuzemských ZOO arů nejvíce – osm druhů. Kanindy mezi nimi ale chybí.

K TÉMATU: Ara kaninda je vzácnější, než se předpokládalo. Víc než ara kobaltový

Ara kaninda v zimovišti ústecké zoologické zahrady (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)

Ústečtí poslední dobou redukovali počtu párů některých častějších druhů arů, aby si místo nich mohli pořídit vzácnější ptáky. „Nemůžeme si dovolit stavět nová chovatelská zařízení, proto si tímto způsobem uvolňujeme místo pro nové přírůstky,“ vysvětluje Tomáš Anděl. Zahradu tak opustily „přebytečné“ páry arů araraun a arů vojenských. Chov některých dalších papoušků, například žaků a amazoňanů pomoučených, ZOO zrušila úplně. Do budoucna se chce soustředit na vzácnější a méně dostupné ptáky a zapojit se do jejich záchranných programů.

ČTĚTE TAKÉ: World Parrot Trust vyhlásil sbírku na záchranu ary kanindy, ary zeleného a kakadua žlutolícího

Ara kaninda je v současné době nejvzácnější druh ary, který dosud přežívá ve volné přírodě. Divoká populace, která obývá výhradně Bolívii, čítá okolo 130 ptáků, přičemž počet pohlavně dospělých kanind se podle mezinárodní organizace BirdLife International pohybuje mezi 73 až 87 ptáky. V zajetí jich žije výrazně více. Ministerstvo životního prostředí jakožto správce centrálního registru druhů podléhajících mezinárodní úmluvě CITES v České republice na dotaz serveru Ararauna.cz letos v červnu uvedlo, že jen v letech 2004 až 2012 bylo v tuzemsku registrováno 84 arů kanind.

Kanindy se daří u českých soukromých chovatelů i pravidelně množit. Prvního odchovu docílil v roce 2003 Zdeněk Špalek z Královéhradecka, poté následoval zmiňovaný Jan Antoš z Nymburka, Andrea Marzollová z Bolatic a další chovatelé. Rozšíření kanind mezi českými chovateli snížilo jejich cenu na úroveň trojnásobku aktuální ceny arů araraun.

Ara ararauna a vzhledově podobný, ale mnohem vzácnější ara kaninda. ZOO Ústí nad Labem je chová ve společné vnitřní voliéře ještě s párem arů červenouchých. (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)

Původní rozhovor o plánech s chovem papoušků v ZOO Ústí nad Labem přinese Ararauna.cz příští týden

Předchozí článek

Do televize se vrátí chovatelský pořad Mazlíčci Honzy Musila. Nabídne i papoušky

Dálší článek

Nejrychlejší papoušci světa, latamové vlaštovčí, nově také v pražské zoologické zahradě

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější