World Parrot Trust vyhlásil sbírku na záchranu ary kanindy, ary zeleného a kakadua žlutolícího

UVNITŘ VIDEO – Tři kriticky ohrožené druhy velkých papoušků, dva z Jižní Ameriky a jednoho z Indonésie, chce pomoci zachránit mezinárodní organizace World Parrot Trust (WPT). Prostřednictvím své internetové stránky proto vyhlásila celosvětovou sbírku, jejímž prostřednictvím chce do konce ledna příštího roku vybrat 75 tisíc dolarů (asi půldruhého milionu korun). Peníze poté využije pro ochranu hnízdních biotopů ary kanindy, ary zeleného a kakadua žlutolícího, včetně výroby a vyvěšování umělých hnízdních kmenů a pravidelného monitoringu hnízd.

Každý dar bohatí donátoři zdvojnásobí

„Váš dar bude přímo podporovat ochranářské aktivity, jako je identifikace a eliminace hrozeb pro volně žijící populace těchto papoušků, ochrana jejich hnízdních biotopů, potírání obchodu s ptáky odchycenými v přírodě, ochrana hnízd, krmení podvyživených mláďat, rozšiřování hnízdních příležitostí, vypouštění ptáků odchovaných v zajetí pro posílený divokých populací, vzdělávání místních obyvatel a růst mezinárodního povědomí o těchto problémech,“ vypočítává WPT.

Každý dar je díky movitějším donátorům zdvojnásoben, takže organizace potřebuje do konce ledna vybrat 37,5 tisíce dolarů. Podle průběžné statistiky na webu WPT již stačila vybrat 24,5 tisíce dolarů, přičemž denně na účtu přibývá víc než tisíc dolarů. Projekt nese označení WPT 3 a ochránci k němu připravili jasnou a srozumitelnou kampaň. „Je to jednoduché, jako počítání 1-2-3… Jeden dar bude zdvojnásoben, aby pomohl třem druhům,“ popisují na své internetové stránce. O aktivitách spojených s projektem informují i prostřednictvím stránky na Facebooku a Twitteru.

Všechny tři druhy vlastní i řada českých chovatelů

Proč si vlastně WPT vybral právě aru kanindu, aru zeleného a kakadua žlutolícího? Všechny tři papouščí druhy jsou ve své domovině kriticky ohrožené, zároveň však patří mezi oblíbené ptáky chované v zajetí. Ara kaninda, který se vyskytuje výhradně na malém území v Bolívii, je na tom asi nejhůře – patří mezi pět nejohroženějších papoušků světa. Ve volné přírodě přežívá ani ne 150 ptáků, z toho jen 73 až 87 pohlavně dospělých jedinců schopných rozmnožování. Arů zelených jsou v celé střední Americe necelé čtyři tisíce, dospělých ptáků jen tisíc až dva a půl tisíce. V Kostarice, kde působí záchranný Ara Project, žije méně než 300 arů zelených a z toho je jen 25 až 35 hnízdních párů.

Oba arové jsou zařazeni do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o ochraně volně žijících živočichů, a tak se na ně vztahuje povinní registrace pro všechny ptáky chované v zajetí. To však není případ kakadua žlutolícího, jehož početní stavy ve volné přírodě v Indonésii odhaduje WPT na necelých tisíc jedinců (BirdLife International uvádí 1,5 až 7 tisíc pohlavně dospělých ptáků) a jejich počty neustále klesají. V Červené knize IUCN je tento druh kakadua veden jako kriticky ohrožený, stejně jako ara kaninda (ara zelený je veden v kategorii „ohrožený“), CITES jej rovněž řadí do první přílohy.

Jak kakadu žlutolící, tak arové kaninda a zelený patří mezi žádané papoušky mezi chovateli po celém světě. Nechybí ani v České republice. Podle centrálního registru CITES bylo jen od roku 2004 do poloviny letošního června v tuzemsku registrováno 153 kakaduů žlutolících, 78 arů kanind a 32 arů zelených. Všechny tři druhy se u nás daří také rozmnožovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..