Kakadu žlutolící (Cacatua sulphurea)

Známější druh středně velkého kakadua, občas se plete s příbuzným kakaduem žlutočečelatým. Oproti němu je ale výrazně menší, zbarvením je ale podobný: celkově bílý, příuší a líce má žluté (odtud jeho název), spodní strana letek a ocasu mají žlutý nádech. Peří chocholky má jasně žlutou barvu, zobák je šedočerný. Samec má tmavě šedou oční duhovku, samice červenohnědou. Dorůstá délky 33 až 40 cm (kakadu žlutočečelatý až 50 cm) a hmotnosti do 500 g.

Ve volné přírodě žije v jihovýchodní Asii, na ostrovech Celebes, Button, Malé Sundy, Flores, Indonésie a v Singapuru. Jednotlivé populace se vyvíjely odděleně, proto existují hned čtyři poddruhy: kakadu žlutolící sulaweský (Cacatua sulphurea sulphuera), kakadu žlutolící ostrovní (Cacatua sulphurea parvula), kakadu žlutolící velký (Cacatua sulphurea abbotti) a kakadu žlutolící sumbský (Cacatua sulphurea citrinocristata). Největší poddruh, kakadu žlutolící velký, dorůstá délky až 40 cm. Je zařazen na seznamy CITES, tudíž jeho chov podléhá registraci a nelze jej odchytávat ve volné přírodě.

Chov v zajetí

Poměrně často chovaný druh, první odchov v České republice docílil již v roce 1979 Ladislav Němeček. Nejsou nároční, v tuzemsku jsou odchovávany všechny čtyři poddruhy. Chovatelé si ale musí dávat pozor na zachování čistoty jednotlivých subspecií. Je také vhodným domácím mazlíčkem, mláďata jsou často odchovávána ručně pro ochočení. Pozor, dokáže být velmi hlučný a má velkou potřebu cokoli okousávat, proto je vhodné mu pravidelně předkládat čerstvé větvičky na okus.

Dostupnost a cena

Lehce dostupný druh na českém trhu, běžně se objevuje v inzerci na chovatelských webech. Cena se liší podle poddruhu, nejlevnější mladí ptáci stáli v roce 2011 okolo 20 tisíc korun. Cena samic a pohlavně dospělých ptáků je výrazně vyšší. Druh podléhá povinné registraci podle úmluvy CITES.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Praha
ZOO Děčín (poddruh kakadu žlutolící sumbský)
Papouščí ZOO Bošovice (poddruh kakadu žlutolící sulaweský)