Středně velký druh ary, který patří k méně známým a rozšířeným. Celkově je bledě olivově zelený, na hlavě a krku je zelená jasnější. Na čele, temeni a příuší je červený, stejné barvy jsou i malé křídelní krovky, ohbí křídla a „kalhotky“. Nahé líce jsou oproti jiným druhům arů růžové až masové barvy s řadami hnědočerných peříček. Zobák je tmavě šedý až černý. Dorůstá délky až 60 cm a hmotnosti do 550 g.
Ve volné přírodě se vyskytuje pouze na malém území v Bolívii, v provincii Cochabamba. Oproti jiným druhům arů žije poměrně vysoko v suchých a hornatých údolích až do 2 200 metrů nad mořem. Divoká populace čítá asi čtyři tisíce jedinců a klesá. Proto byl zařazen do přílohy I Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). V zemích, které se připojily k CITES, podléhá každý exemplář povinné registraci.
Chov v zajetí
Nepatří mezi příliš často chované druhy. Jednak proto, že není příliš dostupný, jde o dražšího papouška a také se hůře odchovává. Přesto je sporadicky zastoupen v soukromých chovech i zoologických zahradách v České republice. Odhadem je v tuzemsku chováno několik desítek jedinců a výjimečně je i odchováván. Bohužel je velmi náchylný na nemoci, zejména onemocnění žlaznatého žaludku.
Jako domácí mazlíček je chovaný výjimečně, a neochočují ho ani domorodci v jeho domovině, protože se nedokáže naučit opakovat slova a jeho temperament není tak dobrý jako u oblíbenějších arů ararauna či zelenokřídlého.
Dostupnost a cena
Lze jej sehnat i v České republice, ale není moc častý. Tomu odpovídá i cena, která se pohybuje okolo 60 tisíc korun za jedince. Vzhledem k malému počtu chovaných exemplářů v tuzemsku je vhodné zvážit dovoz těchto papoušků ze zahraničí. Je to ale komplikované kvůli jeho zařazení na seznam druhů podléhajících registraci CITES.
Výskyt v českých a moravských ZOO
ZOO Ostrava
ZOO Ústí nad Labem
Papouščí ZOO Bošovice (u Vyškova)