Amazoňan pomoučený (Amazona farinosa)

Jeden z častěji chovaných větších druhů amazoňanů. Celkově je zelený, v horních partiích šedozelený, na spodu bledší. Na temeni má různě velkou žlutou skvrnu nebo jen několik samostatných žlutých pírek. Týl, záhlaví a zadní část krku má tmavě zelené a šedomodrým lemováním konců pírek, která jsou zakončena černě. Zobák má u kořene žlutavě rohový, u špice až tmavě šedý, oko červené, běhák světle šedý. Dorůstá délky 38 cm a hmotnosti do 700 g.

Divoká populace tohoto papouška obývá rozsáhlé území Střední a severní části Jižní Ameriky, od jižního Mexika přes severní Bolívii až po středovýchodní Brazílii. Je velmi častý, odhaduje se, že ve volné přírodě žije až pět milionů jedinců (některé subspecie jsou ale velmi vzácné). Existuje šest poddruhů: amazoňan pomoučený severní (Amazona farinosa farinosa), amazoňan pomoučený západní (Amazona farinosa inornata), amazoňan pomoučený andský (Amazona farinosa chapmani), amazoňan pomoučený kostarický (Amazona farinosa virenticeps), amazoňan pomoučený karibský (Amazona farinosa guatemalae) a amazoňan pomoučený naholící (Amazona farinosa rubricaudata).

Chov v zajetí

Jeden z nejčastěji chovaných amazoňanů, mezi českými chovateli velmi častý. Dokáže být velmi odolný vůči chladu. Na chov je náročný podobně jako ostatní amazoňané, na rozdíl od jiných amazoňanů nejsou nijak agresivní a chovné páry mohou obývat voliéru s dalšími, i menšími druhy papoušků.

V tuzemských chovech se začal ve větších počtech objevovat v 70. letech minulého století, kdy se k nám vozili ptáci z odchytu. Poprvé jej u nás odchoval v roce 1982 Václav Šimon. Jeho velkému rozšíření mezi chovateli napomáhá fakt, že není na seznamu CITES, mezinárodní úmluvy o ochraně volně žijících živočichů, a tudíž ptáky není nutno registrovat.

Dostupnost a cena

Velmi často chovaný druh, i jako domácí mazlíček. Pravidelně jej odchovává mnoho českých chovatelů, mláďata jsou často nabízena v chovatelské inzerci na tuzemských webech. V roce 2011 se cena za mladého ptáka pohybovala okolo 12 tisíc korun. Starší ptáci, zejména pohlavně dospělé páry s úspěšnými odchovy, jsou výrazně dražší.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Ústí nad Labem
ZOO Zlín
ZOO Hodonín