Andulka vlnkovaná (Melopsittacus undulatus)

Vůbec nejčastěji chovaný papoušek na světě, o u něhož většina laiků netuší, která barva je jeho původní přírodní. Divoce žijící andulky jsou zbarvené celkově zeleně, zadní část temene, strany krku, horní část zad a křídla jsou bledě hnědá s černými a žlutými pruhy na hlavě a plášti. Čelo, uzdička, hrdlo a přední líce jsou jasně žluté, peříčka na líci má modrá, na hrdle se objevuje několik černých skvrn. Ocas je zelenomodrý, zobák olivově hnědý, oko bílé a nohy šedavě modré. Dospělý samec má modré ozobí, samice hnědé. Dorůstá délky 22 cm a hmotnosti do 40 g.

Ve volné přírodě obývá australské vnitrozemí, na pobřeží se ale prakticky nevyskytuje. Dokáže se shlukovat do obrovských hejn, v nichž pravidelně přilétá k napajedlům, nebo přelétá za potravou. Jsou značně reproduktivní, samečci jsou schopni rozmnožování už ve věku pouhých dvou měsíců. Za příznivých podmínek hnízdí i několikrát do roka. Rozhodně nejde o ohrožený druh, v přírodě je podobně častá jako v zajetí, i když počet ptáků chovaných mimo její domovinu bude asi mnohonásobně vyšší, než kolik čítá její divoká populace.

Chov v zajetí

Nejméně náročný druh papouška na chov v zajetí. Proto je také nejrozšířenější. Vedle přírodně zbarvených ptáků, jichž je v chovech menšina, existuje celá řada barevných mutací. Samostatnou kapitolou je pak chov výstavních andulek, které se od obyčejných ptáků liší mohutností těla, jeho držením a také cenou, která je i násobně vyšší než u nevýstavních andulek. Na chov jsou nenáročné, dobře snáší i nízké teploty a nepotřebují speciální krmivo. Velmi dobře se rozmnožují, dokáží hnízdit i několikrát do roka.

Do Evropy se první andulky dostaly v roce 1840 a brzy se z nich stal chovatelský hit. Po zákazu vývozu veškerého ptactva z Austrálie, který začal platit v roce 1894, na starém kontinentu vzniklo několik velkochovů těchto ptáků, které se snažily pokrýt velkou poptávku po andulkách. Kdy byly poprvé odchovány u nás, není známo, ale v sousedním Německu zaznamenaly první úspěšné hnízdění v zajetí v roce 1855 a ve Francii dokonce v roce 1846.

Dostupnost a cena

Zcela běžný, nejdostupnější druh papouška u nás. Lze ho koupit jak ve specializovaných kamenných obchodech s krmivy pro zvířata, tak na specializovaných ptačích burzách nebo přes chovatelskou inzerci. Cena libovolně zbarvené andulky se v roce 2012 pohybovala okolo 80 až 100 korun, u výstavních ptáků se ale může vyšplhat i na několik tisíc. Ve zverimexech zájemci obvykle zaplatí mnohem více, takže se tam andulky nevyplácí kupovat.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Praha
ZOO Brno
ZOO Liberec
ZOO Ústí nad Labem
ZOO Děčín
ZOO Ohrada
ZOO Hodonín
ZOO Jihlava
ZOO Olomouc
ZOO Plzeň
Papouščí zoo Bošovice