Český europoslanec Pavel Poc zpravodajem návrhu Evropské komise o invazních druzích

Pavel PocČeští chovatelé mají svoje želízko v ohni při schvalování návrhu Evropské komise, jak na území Evropské unie naložit s nepůvodními invazními druhy zvířat a rostlin. Český europoslanec Pavel Poc (ČSSD) se stal prostřednictvím Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) Evropského parlamentu zpravodajem tohoto návrhu a má tedy šanci přímo ovlivnit přípravu jeho pozměňovacích návrhů. Serveru Ararauna.cz politik potvrdil, že hodlá do podoby dokumentu navrženého Evropskou komisí aktivně zasáhnout a prosadit možnosti výjimek ze „zakázaných druhů“.

„K věci nyní probíhají neformální jednání jak se zájmovými organizacemi, tak s členskými státy nebo zástupci průmyslu. Jednou z takových akcí byla pracovní snídaně v Evropském parlamentu, kterou jsem organizoval minulý týden, aby Komise mohla osvětlit některé aspekty návrhu zainteresované veřejnosti,“ sdělil Pavel Poc na dotaz serveru Ararauna.cz. „Nyní zpracovávám návrh své zprávy, který především obsahuje sadu základních pozměňovacích návrhů, kterými by se návrh Komise měnil. Návrh budu dávat 25. listopadu k překladu, projednán bude do konce roku výborem ENVI,“ dodal. Poté budou podávat svoje pozměňovací návrhy další výbory Evropského parlamentu.

Europoslanci budou hlasovat v březnu

„Během ledna budou tyto návrhy shromážděny a pak připravím finální návrh zprávy. Na plénu Evropského parlamentu bude tento návrh hlasován zřejmě v březnu,“ předpokládá europoslanec. Pavel Poc má k návrhu Evropské komise celou řadu výhrad. Nelíbí se mu například, že predikuje vznik seznamu zakázaných zvířat a rostlin s přesně určeným počtem 50 druhů. „50 položek je nesmysl, který nepochází ani tak z pera příslušného DG Komise, ale víceméně z tlaku některých členských států v průběhu přípravy návrhu. Smyslem mělo být omezení počtu druhů a tedy omezení potenciálních nákladů. Je to nesmysl a budu navrhovat odstranění tohoto stropu,“ slibuje Poc.

K TÉMATU: Evropská komise zveřejnila návrh nařízení o invazních druzích. Vznikne seznam zakázaných zvířat a rostlin

Seznam nepůvodních invazních druhů s evropským významem bude sestavovat Evropská komise na základě návrhů členských států a expertízy vědecké komise sestavené k tomuto účelu a na základě kritérií, která budou součástí legislativy. „Tyto nepůvodní druhy s evropským významem by pak měly podléhat souboru opatření navržených Evropskou komisí,“ vysvětluje budoucí postup Pavel Poc. Vedle jednoho celoevropského seznamu mají podle europoslance vzniknout i jeho národní alternativy: „Členské státy budou moci dále sestavit svoje seznamy, které budou řešit jejich vlastní problémy s invazními druhy bez přesahu do Evropské unie.“

Poc: chci výjimky kvůli klimatickým odlišnostem

Pavel Poc chce prosadit, aby celoevropské nařízení nemuselo v určitých případech platit pro všechny. „Budu navrhovat podstatné zvýšení flexibility pro členské státy a možnost žádat o výjimky pro specifické případy jak z důvodů regionální, či chcete-li klimatické, odlišnosti členských států, tak například z důvodů ekonomických,“ ujišťuje. Nemělo by se tedy stát, že by v severských zemích měl platit zákaz chovu teplomilných terarijních živočichů, kteří by po úniku do volné přírody zahynuli a těžko je lze tedy podezřívat z jakékoli „invaze“. To je dobrá zpráva i pro české chovatele papoušků, neboť by nemuselo dojít na podobnou situaci jako ve Španělsku, které svým národním zákonem prohlásilo dva druhy papoušků za invazní druhy a dalších osm označilo za „potenciálně invazní“, přičemž výrazně omezilo možnost jejich chovu.

ROZHOVOR: Europoslanec Pavel Poc: směrnice o invazních druzích by mohla zavést registrace chovu jako CITES

Evropská komise předpokládá, že by nařízení o invazních druzích mělo začít platit v roce 2015, přičemž jednotlivé členské země EU budou mít další dva roky na to, aby ho implementovaly do svých národních legislativ. Europoslanec Pavel Poc v dřívějším rozhovoru pro server Ararauna.cz odhadnul, že v České republice začne nařízení platit v roce 2017. Schvalovací proces v Evropském parlamentu podle něj bude poměrně rychlý, poslanci jej budou chtít stihnout do poloviny příštího roku. V druhém pololetí totiž proběhnou volby do Evropského parlamentu, kvůli nimž bude jeho zákonodárná činnost po nějakou dobu paralyzovaná.

Úvodní foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..