Nestor kea bude přeřazen v Červené knize IUCN z kategorie zranitelný na ohrožený druh

Nestor keaUVNITŘ VIDEO – Do stejné kategorie ohrožených živočichů jako příbuzný nestor kaka se v Červené knize IUCN přesune známější nestor kea. Dosud byl veden jako „zranitelný“ druh, nově bude označován jako „ohrožený“. K přeřazení dojde na základě výzkumu, který v domovině tohoto papouška na Novém Zélandu provedli zástupci odboru ochrany přírody tamního ministerstva životního prostředí. Tým vedený doktorem Hughem Robertsonem revidoval stavy 473 známých ptačích druhů a poddruhů, které se vyskytovaly na Novém Zélandu od dob, kdy na ostrovy přijeli první přistěhovalci.

K TÉMATU: Zvědavé nestory kea zabíjí proud z elektrických rozvoden, které chtějí „rozebrat“

Téměř 12 procent druhů mezitím stačilo vyhynout, mezi nimi i bájný pták moa nebo vzácné druhy orlů. 18 procent je považováno za ohrožené a 22 procent za zranitelné. Nestor kea se v kategorii „ohrožený druh“ objevuje vůbec poprvé, dosud byl při každé aktualizaci Červené knihy IUCN ponecháván v kategorii „zranitelný“. „U některých druhů, jejichž populace se snižují, to je způsobeno faktory, které nemůžeme nijak ovlivnit. Týká se to zejména mořských ptáků,“ uvedl pro list The New Zealand Herald jeden z členů týmu novozélandských posuzovatelů John Dowding. Přeřazení konkrétních druhů do vzácnějších kategorií má podle něj pomoci zabránit jejich vyhynutí.

Nejinteligentnější papoušek na světě

Počet volně žijících nestorů kea na Novém Zélandu se aktuálně odhaduje na pět tisíc jedinců. Do roku 1970, kdy byl prohlášen za chráněný druh, bylo zastřeleno na 150 tisíc jedinců, zejména kvůli napadání ovcí, z jejichž hřbetů vykusovali zásoby tuku. Novozélandští farmáři nestora keu takřka vyhubili a bojují proti němu dodnes. Jen vyměnili pušky za silně toxické pesticidy, jimž každoročně padnou za oběť desítky keů. Papouškům také nepomáhá jejich pověst neskutečně drzého ptáka, který dokáže v několika minutách zničit zaparkovaný automobil nebo narušit střešní krytinu.

ČTĚTE TAKÉ: Nestory kea, nejinteligentnější papoušky na světě, si pořídí i pražská ZOO

Vědci označují nestora keu za nejinteligentnějšího papouška na světě. Má neustálou potřebu se něčím zaměstnávat, což dávají najevo i ptáci chovaní v zajetí. Jejich přirozená zvědavost se jim často stává osudnou: mnoho ptáků hyne například u trafostanic vysokého napětí, které se snaží svými nenechavými zobáky rozebrat. Ochránci přírody na Novém Zélandu je dokonce musí odchytávat a odvážet z chatových oblastí, kde skupinky keů způsobují škody na domech. Biologové proto vyvinuli speciální sprej, který by měl nestory kea odpuzovat z míst, kde nejsou vítáni a mohli by způsobit škody.

¨

Předchozí článek

Český europoslanec Pavel Poc zpravodajem návrhu Evropské komise o invazních druzích

Dálší článek

Kritický pokles počtu neofém oranžovobřichých v přírodě: na jediné známé hnízdiště se jich vrátilo 17

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější