Nestory kea, nejinteligentnější papoušky na světě, si pořídí i pražská ZOO

UVNITŘ VIDEO – Již čtvrtá zoologická zahrada v České republice se chystá pořídit nejinteligentnější papoušky světa, novozélandské nestory kea. Po zlínské, brněnské a liberecké ZOO s nimi počítá i pražská, která je umístí do nové expozice pro velké papoušky, plánované v místech dnešních voliér s ary hyacintovými a zelenokřídlými. Týdeníku Euro to řekl ředitel ZOO Praha Miroslav Bobek. Novou expozici zahrada vybuduje z peněz, které jí věnoval nedávno zesnulý chovatel Stanislav Rákos. Objeví se v ní i vzácní arové kobaltoví.

V expozici s ary kobaltovými

„Plánujeme, že postavíme dlouhou viniční zeď, za níž se potáhnou do svahu voliéry. Ve zdi bude několik vchodů a voliéry budou vybudovány tak, aby umocňovaly iluzi prostoru,“ přiblížil Euru ředitel zahrady Miroslav Bobek. „Expozice bude rozčleněná podle různých částí světa. Na začátku se objeví novozélandští keové, návštěvníci si rovněž budou moci prohlédnout například ary kobaltové, velmi vzácné a drahé papoušky, které doposud máme v zázemí,“ dodal. Část voliér bude průchozích, a tak se návštěvníci dostanou do přímého kontaktu s ptáky.

K TÉMATU: Pražská zoo veřejně vystaví ary kobaltové, do dvou let jim zřídí novou expozici

Nová expozice by měla být zpřístupněna veřejnosti již v příštím roce. Objeví se v ní i papoušci, které pražská ZOO dosud chovala v zázemí. Kromě arů kobaltových, kteří by měli mít voliéru hned vedle příbuzných arů hyacintových, jde třeba o kakaduy palmové. Ty zahrada získala podobně jako ary kobaltové ze zásilky zadržené českými celníky. V pražské ZOO byli tito ptáci nejprve umístěni v rámci záchranného centra CITES a poté, co rozhodnutí soudu propadli státu, se stali jejím majetkem.

Pražská zoologická zahrada plánuje vedle nové expozice pro velké papoušky i mnohem nákladnější pavilon Amazonia, který vznikne přestavbou bývalého slonince. V něm by se měli objevit amazoňané rudoocasí a některý druh arů. Papoušci by zde měli být vypuštěni ve volném prostoru, který bude imitovat amazonskou džungli a bude průchozí pro návštěvníky. Zpřístupnění první části pavilonu Amazonia plánuje pražská ZOO na rok 2017.

Úvodní foto: Wikipedia.com

Předchozí článek

Kamery v umělých budkách sledují hnízdění amazoňanů rudoocasých v Brazílii

Dálší článek

Marina Vančatová: Podařilo se nám v Praze cvičit žaky podobně jako legendárního Alexe

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější