Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Kamery v umělých budkách sledují hnízdění amazoňanů rudoocasých v Brazílii

UVNITŘ VIDEO – Nepřetržitý monitoring umělých budek pro hnízdění vzácných amazoňanů rudoocasých, endemického brazilského druhu amazoňana, spustili pomocí kamer zástupci brazilského Úřadu pro ochranu fauny, flory a ekologickou výchovu (SPVS). První testy provedli minulou hnízdní sezónu od podzimu 2011 do jara 2012, letos kamery fungují poprvé naostro. Ochránci je instalovali do umělých hnízd na ostrovech u pobřeží brazilské provincie Paraná. Hnízdění probíhá od září do března, kamery zachytí líhnutí mláďat i jejich vývoj.

Snímají se jen obsazená hnízda

Vědci chtějí zaznamenat také interakce amazoňanů rudoocasých s jinými druhy ptáků na ostrově Rasa. Součástí projektového týmu na záchranu tohoto papouška je proto i filmový štáb, informovala největší brazilská televize Globo. Oproti minulé sezóně biologové instalovali kamery jen do dříve obsazených hnízd. Loni je vybírali namátkově a strefili se jen do jedné budky, v níž amazoňané skutečně zahnízdili. Letos měli větší štěstí.

„Přišli jsme na samém začátku hnízdní sezóny, kdy se páry, které se rozhodovaly, kde zahnízdí, chystaly teprve k položení snůšek. V hnízdě, kde jsme měli kameru, samice snesla tři vejce, vždy ve dvoudenním intervalu. První mládě se vylíhlo 3. listopadu 2012, druhé 5. listopadu 2012 a třetí 8. listopadu 2012,“ řekla stanici Globo technická projektantka Maria Cecilia Abbud. Nejmladší mládě ale ve věku 40 dní uhynulo. „Už několik dní předtím jsme pozorovali, že bylo mnohem slabší než ostatní,“ popsala Abbud.

Pár amazoňanů rudoocasých u přirozené hnízdní dutiny (Foto: Rafael de Rivera / SPVS / Divulgação)

Projekt existuje od roku 1998

Snímací zařízení podobné bezpečnostním kamerám papouškům vůbec nevadí. Je umístěno v horní části budky nebo zcela mimo ni a pracuje bezhlučně, nevydává ani žádné světlo. Papoušci si tedy kamery prakticky vůbec nevšimnou. Dvojice mláďat ze zmíněného hnízda opustila budku začátkem letošního roku. „První vylezlo z hnízda 10. ledna, sourozenec ho velmi rychle následoval,“ konstatovala Maria Cecilia Abbud. Obě mláďata se ještě několik dní zdržovala v bezprostřední blízkosti hnízdiště, poté ale společně s rodiči odletěla.

Projekt na záchranu amazoňanů rudoocasých v brazilské provincii Paraná existuje už od roku 1998. Zpočátku byl zaměřen na pozorování a evidenci hnízdících ptáků, od roku 2003 vyvěšuje umělé hnízdní budky, které doplňují snižující se počet přirozených hnízdních dutin. V současné době vědci sledují více než 100 hnízd amazoňanů rudoocasých, a to jak přírodních, tak umělých. Počet volně žijících amazoňanů rudoocasých se v Brazílii aktuálně odhaduje na 6 700 jedinců, v oblasti Paraná žije asi 5 500 ptáků. Pohlavně dospělé jsou ale asi jen dvě třetiny z nich.

Amazoňany rudoocasé vystaví pražská ZOO

Téměř všichni amazoňani rudoocasí hnízdí výhradně na ostrůvcích v ústí amazonských řek do Atlantiku, odkud denně odlétají na pevninu za potravou. V minulosti se stávali častým terčem pytláků, kteří vybírali mláďata z hnízd a prodávali je na černém trhu. Jenom v letech 1991 a 1992 zajistila brazilská policie v obci Cananéia celkem 356 těchto papoušků, což byla v té době čtvrtina celkové populace v dané oblasti. Z 47 hnízd sledovaných ochránci přírody bylo v letech 1990 až 1994 vybráno 41. Při vykrádání hnízd dochází k nevratnému poškození hnízdní dutiny, které znemožňuje na daném místě ptákům znovu zahnízdit.

V zajetí se amazoňan rudoocasý příliš často nevyskytuje. Je to dané jednak tím, že je zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES na ochranu volně žijících zvířat a planě rostoucích rostlin, takže jeho chov podléhá povinné registraci a je zakázáno s ním obchodovat, a také jeho vysokou cenou, která je srovnatelná s arou hyacintovým. V České republice bylo ke konci roku 2012 chováno 50 těchto papoušků. Dva páry vlastnila i zoologická zahrada ve středočeských Chlebech, která je deponovala do pražské ZOO. Ta je chce vystavit v chystaném pavilonu Amazonia, kde by měli od roku 2017 létat volně mezi návštěvníky.

Úvodní foto: ibc.lynxeds.com

Předchozí článek

Studie: ZOO si pořizují spíše velké a pestrobarevné druhy papoušků než vzácné a ohrožené

Dálší článek

Nestory kea, nejinteligentnější papoušky na světě, si pořídí i pražská ZOO

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější