Studie: ZOO si pořizují spíše velké a pestrobarevné druhy papoušků než vzácné a ohrožené

Velikost, barva a atraktivita hrají větší roli při rozhodování zoologických zahrad, jaké druhy papoušků pořídit do jejich chovu, než jejich vzácnost a stupeň ohrožení v přírodě. Vyplývá to ze studie, kterou v rámci své diplomové práce vytvořila Silvie Lišková na katedře zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Podle jejích závěrů mají z kriticky ohrožených druhů papoušků větší šanci na záchranu ty, které jsou zároveň pestrobarevné a na první pohled pro člověka atraktivní.

Nejatraktivnější papoušek? Ara ararauna

Studentka nechala nejprve 460 respondentů z České republiky a Slovenska vyhodnotit čtyři sety s obrázky vybraných druhů papoušků a seřadit je podle vizuální atraktivity. Výsledky pak porovnala s druhy a počty papoušků chovaných ve více než 700 zoologických zahradách po celém světě. Papoušci, které respondenti označili za atraktivní, bez ohledu na jejich vzácnost nebo ohrožení ve volné přírodě, byli také častěji zastoupeni v ZOO. Výraznou převahu přitom měli velcí papoušci s dlouhými ocasy, zbarvení žlutě, oranžově nebo modře.

DOKUMENT: Úplné znění diplomové práce „Důsledky evoluce zbarvení pro lidské preference a tím druhovou ochranu papoušků (Psittaciformes)“ (PDF, 3,45MB)

Vůbec nejatraktivnějším papouškem podle tohoto průzkumu je ara ararauna, po kterém následuje ara zelenokřídlý, aratinga sluneční, ara arakanga, ara kaninda a vini modrý. První desítku uzavírají ara zelený, ara hyacintový, aratinga žlutý a ara vojenský (celý seznam je v odkazovaném dokumentu). „Tyto výsledky souhlasí s objevy Bultmanna a Burdy (2008; jde o bakalářskou práci studentů německé Univerzity Duisbirg-Essen, pozn. Ararauna.cz), kteří taktéž pozorovali tělesnou velikost a modrou a žlutou barvu jako znaky zlepšení hodnocení,“ konstatuje ve své práci Silvie Lišková.

Nejatraktivnější papoušci podle diplomové práce studentky Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy v Praze Silvie Liškové: 1. ara ararauna, 2. ara zelenokřídlý, 3. aratinga sluneční, 4. ara arakanga, 5. ara kaninda, 6. vini modrý (Zdroj: Parrots: a guide to the parrots ofe the world)

Nejméně lákavý je naopak tricha orlí

U německých studentů ale vyšel jako vůbec nejatraktivnější druh papouška agapornis fisheri, následovaný arou araraunou. „O malé, zelené papoušky se lidé nezajímají a ti tak zůstávají na středních pozicích. Na posledních příčkách žebříčku krásy se naopak nacházejí papoušci s výraznými zakřivenými zobáky a špičatými (téměř „dravčími“) zobáky, které mohou lidem připadat nebezpečné,“ vrací se k vlastní studii Lišková. Nejméně atraktivní je podle jejího výzkumu tricha orlí, před ním nestor kaka a nestor kea, papoušek zelenobřichý, amazoňan vějířový a papoušek niamský.

Studie zkoumala preference lidí u všech 367 existujících druhů papoušků včetně 11 nejčastějších poddruhů, které se výrazněji barevně liší od nominálních forem. Respondenti hodnotili papoušky ve čtyřech různých setech druhů, které v prvním případě obsahovaly redukovaný počet 40 druhů papoušků, v druhém všech 367 druhů, ve třetím všech 34 druhů amazoňanů a ve čtvrtém všech 17 druhů arů (včetně patrně vyhynulého ary tyrkysového). Ve všech případech byly účastníkům výzkumu předloženy kresby papoušků o stejné velikosti, kde byli ptáci vyobrazeni ve stejném postavení.

Nejméně atraktivní druhy papoušků podle diplomové práce studentky Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy v Praze Silvie Liškové: 367. tricha orlí, 366. nestor kaka, 365. nestor kea, 364. papoušek zelenobřichý, 363. amazoňan vějířový, 362. papoušek niamský (Zdroj: Parrots: a guide to the parrots of the world)

„U všech studovaných setů nám vyšla průkazná pozitivní závislost mezi atraktivitou papoušků a velikostí jejich populace chované v zoologických zahradách. Na velikost chované populace má vliv také velikost areálu a u kompletního setu všech druhů také velikost a tvar zvířete. Naopak stav ohrožení ani taxonomická výlučnost na počet chovaných jedinců vliv nemají,“ uzavírá svůj výzkum Silvie Lišková. Lidmi vnímaná atraktivita jednotlivých papoušků tak jasně zvyšuje pravděpodobnost jejich chovu v zoologických zahradách.

České zoo už na atraktivitu druhů tolik nedají

„Větší ochranářské úsilí je věnováno „krásným“ druhům, a tato skutečnost může mít vážný dopad na ochranu zvířat. Dále totiž potvrzuje hypotézu, že osud některých druhů může záviset čistě na jejich zalíbení se člověku,“ varuje absolventka Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy. Diplomová práce vznikla v roce 2009 a reflektuje data z roku 2008. Od té doby se ale přístup řady zoologických zahrad k chovu papoušků, včetně několika tuzemských ZOO, změnil. Například pražská ZOO se zbavuje papoušků, kteří jsou běžní mezi soukromými chovateli. Z jejího chovu už zmizeli arové ararauny a kakaduové bílí.

Rovněž ZOO Ústí nad Labem omezila chov častějších druhů arů, které vlastnila v několika párech, a ponechala si od každého jen jeden pár. Naopak chce kolekci rozšířit o vzácnější papoušky tohoto rodu a už si pořídila ary kanindy a ary červenouché. A ostravská zoologická zahrada dokonce zvažuje, že by se zapojila do projektu navracení amazoňanů vínorudých zpět do jejich původního biotopu v amazonské džungli.

Jedním ze způsobů, jakým respondenti výzkumu sestavovali žebříček atraktivity jednotlivých druhů papoušků, bylo i toto jednoduché hodnocení na internetu (Zdroj: diplomová práce Silvie Liškové)

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 8. až 10. února 2013

Dálší článek

Kamery v umělých budkách sledují hnízdění amazoňanů rudoocasých v Brazílii

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější