Amazoňan vějířový (Deroptyus accipitrinus)

Poněkud netypický druh amazoňana, který je zařazen do samostatného rodu Deroptyus. Od všech ostatních amazoňanů se liší vějířem – jakousi chocholkou na hlavě a pestřejším zbarvením. Čelo a temeno má světle hnědé, uzdičku tmavší, peří v záhlaví a po stranách hlavy hnědé se světlým proužkováním. Delší pírka v týlu a zadní části krku tmavě červená se širokým modrým lemováním. Spodní část těla je zelená, prsa a břicho červené s širokým modrým lemováním. Zobák má hnědočerný, oko žluté, běhák šedý. Dorůstá délky 35 cm a hmotnosti do 300 g.

Ve volné přírodě se vyskytuje na poměrně rozsáhlém území severovýchodní části Jižní Ameriky od Guyany přes severní Brazílii (Amazonská oblast) po jihovýchodní Kolumbii a severovýchodní Peru. Existují dva poddruhy: amazoňan vějířový severní (Deroptyus accipitrinus accipitrinus) a amazoňan vějířový jižní (Deroptyus accipitrinus fuscifrons). V přírodě není příliš četný, ale zároveň mu nehrozí vyhubení. Divoká populace se odhaduje na desetitisíce jedinců, proto není na seznamu CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů.

Chov v zajetí

Do konce 80. let minulého století se v České republice prakticky nechoval, nebo jen vzácně. Poté bylo dovezeno větší množství ptáků, které se dařilo rozmnožovat. Vůbec prvního odchovu v tuzemsku docílil František Šlingr v roce 1995. Od té doby je odchováván každoročně u několika chovatelů, rozhodně však nejde o běžně chovaný druh amazoňana. Jeho stavy jsou ale četnější než v minulosti, což se odráží na poklesu ceny tohoto druhu.

Amazoňan vějířový zbarvením připomíná vzácnější druhy amazoňanů a vyvolává dojem, že jde o ptáka, který podléhá povinné registraci podle mezinárodní úmluvy CITES. Není tomu tak a to je také jeden z důvodů, proč se v posledních letech rozšířil do více chovů v Česku.

Dostupnost a cena

Sporadicky je nabízen v chovatelské inzerci na českých webech a nedá se říci, že by byl vzácný. Jen není tak častý jako jiné, běžnější druhy amazoňanů. Někteří chovatelé nabízejí i ručně odchovaná mláďata pro ochočení jako domácí mazlíčky. Cena tohoto druhu v posledních letech prudce klesala, v roce 2011 se dal na českém trhu pořídit za 20 tisíc korun i méně. Samice a starší, pohlavně dospělí ptáci jsou dražší.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..