Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Chceme se specializovat na chov velkých arů, říká Andrea Gruntová ze ZOO Ústí nad Labem

Méně časté a vzácnější druhy papoušků chce do budoucna chovat zoologická zahrada v Ústí nad Labem. Podobně jako zlínská ZOO se zaměří na chov velkých arů. Už nyní má šest druhů, z toho jeden – aru kanindu – jako vůbec jediná v České republice. Od příští sezóny kanindy vystaví společně s ary červenouchými a araraunami ve společné venkovní voliéře, k níž budou mít přístup i návštěvníci. „Chtěli bychom ještě ary zelené a horské,“ říká v rozhovoru pro server Ararauna.cz ošetřovatelka Andrea Gruntová.

Jaké všechny druhy arů máte a jaké si ještě plánujete pořídit?

Z běžných druhů máme ary ararauny a ary zelenokřídlé, potom ary vojenské, ary arakangy a nedávno jsme rozšířili sbírku o ary kanindy a ary červenouché.

Odkud jste získali nové přírůstky?

Samičku ary červenouchého máme ze ZOO Dvůr Králové, sameček pochází ze zoologické zahrady v Maďarsku. Ary kanindy jsme získali od chovatele z Nymburka. Jde o hodně mladé ptáky, samičce byl v říjnu teprve rok, samečkovi rok a půl, takže si na případné hnízdění ještě chvíli počkáme. U arů červenouchých by samice už relativně byla v reprodukčním věku, je jí šest let, ale sameček je teprve dvouletý, takže i v jejich případě si budeme muset na odchov nějakou dobu počkat.

Slyšel jsem, že jste se zbavili části chovu arů vojenských, a dva páry těchto ptáků vyměnili právě za ary kanindy.

Z arů jsme původně chovali jen ary ararauny, ary zelenokřídlé a ary vojenské. Od každého druhu jsme měli dva páry. Zredukovali jsme jejich počty na jeden pár.

Zooložka Andrea Gruntová v zimovišti papoušků s párem arů kanind, který si ZOO Ústí nad Labem pořídila nedávno jako jediná v České republice (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)

U arů vojenských jste měli dost úspěchů s odchovy, prakticky každoročně.

Ano, loni jsme odchovali čtyři mláďata, rok předtím také čtyři. Od obou původních párů jsme odchovávali pravidelně.

Ve výroční zprávě ZOO Ústí nad Labem za rok 2011 jsem se dočetl, že chcete redukovat chov častějších druhů papoušků a specializovat se na vzácnější druhy. Přímo jste zmiňovali, že se postupně zbavíte žaků, amazoňanů a dalších ptáků.

Loni jsme se zbavili docela hodně druhů papoušků, šlo o několik párů amazoňanů žlutolících, papoušků konžských a arů araraun. Chceme se zaměřit na vzácnější druhy, protože ty častější, jako jsou ararauny nebo ary zelenokřídlé, už odchovává téměř každý chovatel.

Co konkrétně chcete chovat?

Chceme se hodně soustředit na ary kanindy, které jsou velmi ohroženým druhem, i když se uvádí, že v zajetí se jich odchovává mnohem víc, než je jich ve volné přírodě. Uvidíme, jak nám to půjde.

Vaše ZOO má vlastně druhý největší počet arů ze všech českých zoologických zahradách. Více jich mají už jen ve Zlíně. Chcete vaši kolekci ještě dál rozšiřovat?

Ještě bychom chtěli ary zelené a také ary horské. Ti jsou poslední dobou už dostupnější, i když jde o menší druh. Mě osobně se ale hodně líbí.

Ochočené samici ary ararauny se v ústecké ZOO snažili nabídnout samce, ale je příliš zvyklá na lidi a život v páru odmítá (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)

O dalších malých druzích arů, jako jsou marakány, arové malí nebo žlutokrcí, neuvažujete?

Ne, chtěli bychom využít toho, že máme velké voliéry, takže je lepší je využít pro velké druhy.

Chov jiných velkých papoušků, třeba kakaduů, vás neláká?

Kakaduové jsou taková zvláštní skupina ptáků. Máme jenom pár kakaduů moluckých a pokud by se nám je podařilo rozmnožit, byl by to velký úspěch. Je to strašně složité, jde o velmi nevyzpytatelné ptáky, je s nimi strašně moc problémů. Už nám hnízdili, snesli vejce, ale sameček zřejmě nebyl pohlavně dospělý a tahal samici za ocas z boudy. Potom rozbíjel vejce. Stalo se to na zimovišti, teď je máme na odchovně, a máme slíbenou kameru, takže je budeme mít pod dohledem. Kakaduové jsou na chov opravdu složití.

Kamera by nám měla pomoci, protože se chovají úplně jinak, když vědí o naší přítomnosti, a jinak, když jsou sami. Navíc jsme samce museli po roce od samice oddělit, protože ji honil po voliéře a byl by schopen ji zabít. Měli jsme tu pár kakaduů goffin a po 29 letech, co byli spolu a odchovávali mladé, samec zabil samici. Úplně nesmyslně, z ničeho nic. Kakaduové jsou prostě nevyzpytatelní, nevíte, kdy se to samci pomotá v hlavě a zaútočí na družku.

Ochočená samička ary ararauny v zimovišti papoušků ústecké zoologické zahrady. Ve voliéře je společně s párem arů červenouchých a arů kanind. (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)

Mezi soukromými chovateli velkých papoušků se hodně rozmohly ruční odchovy mláďat. Preferujete je také, nebo dáváte přednost přirozeným odchovům pod rodiči? Případně odebíráte vejce a dáváte je do líhně?

Do líhně vejce nedáváme, s jedinou výjimkou jedné samice ary ararauny, u které to bylo z důvodu rekonstrukce topného systému v odchovně, kde se přecházelo z parovodu na radiátory. Museli jsme ji tedy přestěhovat a ona nám snesla vejce do bedny, takže jsme je umístili do líhně. Jinak ale necháváme přirozené odchovy, zasahujeme do nich jen minimálně. Je to tak lepší. Pokud víme, že ptáci odchovávají spolehlivě, vůbec jim do hnízdění nezasahujeme. Poslední tři roky máme v budkách kamery, takže jejich prostřednictvím vidíme, co se v nich děje.

Plánujete nějaké změny v chovatelských zařízeních ústecké ZOO? Úpravy, rozšiřování…?

Poměrně nedávno jsme upravovali vnitřní zázemí venkovních voliér. Výlety jsou totiž dost prostorné, ale vnitřní ubikace byly nepoměrně malé. Vešla se tam jen bouda a skoro nic dalšího, šlo o prostor půldruhého metru na půldruhého metru. V zimě jsme tam při mrazech museli ptáky zavírat a když tam seděl pár arů zelenokřídlých, ptáci se pomalu ani nemohli otočit. Proto jsme nechali probourat zdi a u některých ubikací se ze dvou záletů udělal jeden. Ze šesti vnitřních prostor jsme udělali tři, a to samé se stalo s venkovními voliérami.

Jaké papoušky z těch nových, co jste si teď nedávno pořídili, uvidí návštěvníci ústecké ZOO, až na jaře začne nová sezóna?

Nedávno jsme umístili do společného záletu v zimovišti ary kanindy a ary červenouché. Ještě máme loňská mláďata araraun, takže ti všichni by měli jít společně do venkovní expoziční voliéry. Letošní sezóna byla mizivá, neměli jsme vůbec žádný odchov, takže využijeme toho, že voliéra bude volná a návštěvníci uvidí vzácnější druhy, které bychom jinak veřejně neukazovali.

Kolik jich bude pohromadě?

Šest ptáků. Jsou ještě mladí, společný chov jim nevadí. Letos jsme ale měli ve společné voliéře i dvouletou araraunu, a ta už dělala neplechu, „šéfovala“ ostatním. Bylo tam celkem devět ptáků, včetně tří arů vojenských, a tato samice je měla všechny „na povel“.

„Z velkých arů chceme získat ještě ary zelené a horské,“ prozradila serveru Ararauna.cz zooložka ústecké zoologické zahrady Andrea Gruntová (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)

Hodně českých zoologických zahrad získalo v posledních letech poměrně vzácné druhy velkých papoušků, které českým chovatelům zabavila Česká inspekce životního prostředí. Objeví se nějací takoví i u vás?

Jsme vedeni jako záchranné centrum CITES, takže u nás mohou být takoví ptáci umístěni, ale to záleží na České inspekci životního prostředí, která o tom také jako jediná může komunikovat.

Pojďme ještě zpátky k vašim plánům chovat vzácnější druhy papoušků. Usilujete o získání nějakých dalších druhů kromě arů? Pominu-li tedy nevyzpytatelné kakaduy.

Spousty malých druhů jsme se zbavili – právě proto, že máme velké chovatelské prostory, takže bychom spíš chtěli udělat větší kolekci arů. Nechceme mít všechno, jako jiné zoologické zahrady, vydali jsme se cestou velkých arů a chceme z nich vytvořit slušnou kolekci. Pokud možno co nejvíc druhů, které půjdou rozmnožit. Je to samozřejmě otázka financí, které máme omezené. Nemáme na to, abychom stavěli nové voliéry a ubikace, jsou tu jiné priority. Jsme jednou z nejstarších ZOO v České republice a je to také vidět. Spousta pavilonů potřebuje rekonstrukci víc než chovatelská zařízení pro papoušky. Proto si uvolňujeme místo ve stávajících voliérách pro vzácnější druhy.

[poll id=“66″]

Předchozí článek

New Jersey kácí stromy s hnízdy mníšků šedých. Postaví jim náhradní plošiny

Dálší článek

Pšeničná past v Austrálii: papoušci nádherní hynou pod koly aut, když sbírají rozsypané obilí

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější