New Jersey kácí stromy s hnízdy mníšků šedých. Postaví jim náhradní plošiny

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Úplně opačný přístup k nepůvodním druhům papoušků než Evropská unie projevila radnice čtvrti Edgewater v americkém městě Bergen ve státě New Jersey. Úřady potřebovaly pokácet stromy, na nichž si postavili hnízda mníšci šedí, původem jihoameričtí papoušci, kteří jsou velmi odolní a dokáží přežít i tuhé zimy se silnými mrazy. Obyvatelé čtvrti se ale proti kácení vzbouřili a docílili kompromisu: některé stromy s obrovskými hnízdy sice padnou, radnice ale místo nich nechá v blízkém parku vystavět umělé plošiny, na nichž si mníšci mohou vystavět hnízda nová.

Kácení zničí až polovinu všech hnízd

Ke kácení se radnice rozhodla kvůli nutné opravě opěrné zdi, u které stromy s obrovskými hnízdy mníšků stojí a brání stavbařům v práci. „Rozhodli jsme se jim poskytnout náhradní hnízdní podložky na stromech v parku naproti Páté ulici, kde hnízdí nyní. Papoušci žijí na mnoha dalších místech v našem městě a nová hnízda si dokáží vybudovat velmi rychle. Ukázalo se to už před lety, když museli jejich hnízda odstranit z mostu Hendricks Causeway v Ridgefieldu, z důvodu opravy. Tehdy si taky velmi rychle vybudovali nová,“ řekl zpravodajskému webu NorthJersey.com správce čtvrti Greg Franz.

Hnízda, která budou odstraněna z Páté ulice ve čtvrti Edgewater, obývá podle místního ochranáře Evans-Fragale asi 75 až 90 mníšků šedých z dvousethlavé tamní populace. „Říkali jsme úředníkům, že existuje humánní způsob, jak to udělat, a nebude je to stát ani čtvrtník navíc. Reakcí správce jsme byli příjemně překvapeni a cítíme se mu zavázáni,“ říká zastánce volně hnízdících papoušků. Výstavba hnízdních plošin je důležitá i kvůli eliminaci rizika, že by se mníšci usadili na sloupech vysokého napětí. To by ohrožovalo nejen je, ale i okolní obyvatele.

Hejno mníšků šedých v Memorial Parku ve čtvrti Edgewater (Foto: Brooklynparrots.com)

Nebezpečná hnízdiště na elektrických sloupech

Místní dodavatel elektrické energie, společnost PSE & G, v uplynulých letech nechal kvůli riziku požáru strhnout ze sloupů elektrického vedení už celou řadu hnízd mníšků šedých (nejde o nic neobvyklého – viz tento případ). Ani tento postup se nesetkal s nadšením místních obyvatel, takže firma musela v roce 2008 souhlasit s tím, že hnízda nebude odstraňovat v době hnízdění. Mníšci patří už léta mezi místní turistickou atrakci. První papoušci tohoto druhu se ve čtvrti Edgewater usadili už v roce 1980, přičemž se předpokládá, že šlo o potomky ptáků, kteří o dvacet let dříve unikli ze zásilky na mezinárodním letišti J. F. Kennedyho v nedalekém New Yorku.

Před čtyřmi lety odhadoval New York Times místní populaci mníšků šedých na 200 až 230 jedinců. Vyskytují se zejména v Memorial Parku a okolí, na River Road a Páté ulici. Mníšek je jediný druh papouška na světě, který nehnízdí v dutinách, ale staví si vlastní hnízdo z větviček a dalšího materiálu. Obvykle hnízdí několik párů vedle sebe, takže hnízdo může během několika málo let nabýt obrovských rozměrů. V devadesátých letech minulého století žilo několik desítek volně vypuštěných mníšků také v České republice, konkrétně v Posázaví. I zde se úspěšně rozmnožovali.

Úvodní foto: brooklynparrots.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..